Seznam medailistů na mistrovství Evropy – štafeta 4 × 400 m
Běh na 4 × 400 m se poprvé na ME v atletice objevil při jeho prvním ročníku v Turíně v roce 1934, kdy se všech disciplín zúčastnili pouze muži. Ženy poprvé startovaly na evropském šampionátu v Athénách v roce 1969.
Muži
Rok | Místo | Zlato | Výkon vítěze | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|---|---|
1934 | Turín | Německo Helmut Hamann Hans Scheele Harry Voigt Adolf Metzner | 3:14,1 | Francie Francie | Švédsko Švédsko |
1938 | Paříž | Německo Hermann Blazejezak Manfred Bues Erich Linnhoff Rudolf Harbig | 3:13,7 | Velká Británie | Švédsko Švédsko |
1946 | Oslo | Francie Francie Bernard Santona Yves Cros Robert Chef d’Hôtel Jacques Lunis | 3:14,4 | Velká Británie | Švédsko Švédsko |
1950 | Brusel | Velká Británie Martin Pike Leslie Lewis Angus Scott Derek Pugh | 3:10,2 | Itálie Itálie | Švédsko Švédsko |
1954 | Bern | Francie Francie Pierre Haarhoff Jacques Degats Jean-Paul Martin-du-Gard Jean-Pierre Goudeau | 3:08,7 | NSR | Finsko Finsko |
1958 | Stockholm | Velká Británie Ted Sampson John MacIsaac John Wrighton John Salisbury | 3:07,9 | NSR | Švédsko Švédsko |
1962 | Bělehrad | NSR Wilfried Kindermann Johannes Schmitt Hans-Joachim Reske Manfred Kinder | 3:05,8 | Velká Británie | Švýcarsko Švýcarsko |
1966 | Budapešť | Polsko Polsko Jan Werner Edmund Borowski Stanisław Grędziński Andrzej Badeński | 3:04,5 | NSR | NDR |
1969 | Athény | Francie Francie Gilles Bertould Christian Nicolau Jacques Carette Jean-Claude Nallet | 3:02,30 | SSSR | NSR |
1971 | Helsinky | NSR Horst-Rüdiger Schlöske Thomas Jordan Martin Jellinghaus Hermann Köhler | 3:02,94 | Polsko Polsko | Itálie Itálie |
1974 | Řím | Velká Británie Glen Cohen Bill Hartley Alan Pascoe David Jenkins | 3:03,33 | NSR | Finsko Finsko |
1978 | Praha | NSR Martin Weppler Franz-Peter Hofmeister Bernd Herrmann Harald Schmid | 3:02,03 | Polsko Polsko | Československo Československo |
1982 | Athény | NSR Erwin Skamrahl Harald Schmid Thomas Giessing Hartmut Weber | 3:00,51 | Velká Británie | SSSR |
1986 | Stuttgart | Velká Británie Derek Redmond Kriss Akabusi Brian Whittle Roger Black | 2:59,84 | NSR | SSSR |
1990 | Split | Velká Británie Paul Sanders Kriss Akabusi John Regis Roger Black | 2:58,22 RM | NSR | NDR |
1994 | Helsinky | Velká Británie David McKenzie Roger Black Brian Whittle Du'aine Ladejo | 2:59,13 | Francie Francie | Rusko Rusko |
1998 | Budapešť | Velká Británie Mark Hylton Jamie Baulch Iwan Thomas Mark Richardson | 2:58,68 | Polsko Polsko | Španělsko Španělsko |
2002 | Mnichov | Velká Británie Jared Deacon Matthew Elias Jamie Baulch Daniel Caines | 3:01,25 | Rusko Rusko | Francie Francie |
2006 | Göteborg | Francie Francie Leslie Djhone Ydrissa M'Barke Naman Keïta Marc Raquil) | 3:01,10 | Velká Británie | Polsko Polsko |
2010 | Barcelona | Rusko Rusko Maksim Dyldin Aleksey Aksyonov Vladimir Krasnov Pavel Trenikhin | 3:02,14 | Velká Británie | Belgie Belgie |
2012 | Helsinky | Belgie Belgie Antoine Gillet Jonathan Borlée Jente Bouckaert Kévin Borlée | 3:01,09 | Velká Británie | Německo Německo |
2014 | Curych | Velká Británie Martyn Rooney Michael Bingham Conrad Williams Matthew Hudson-Smith | 2:58,79 | Rusko Rusko | Polsko Polsko |
2016 | Amsterdam | Belgie Belgie Julien Watrin Jonathan Borlée Dylan Borlée Kévin Borlée | 3:01:10 | Polsko Polsko | Velká Británie |
2018 | Berlín | Belgie Belgie Dylan Borlée Jonathan Borlée Jonathan Sacoor Kévin Borlée | 2:59.47 | Velká Británie | Španělsko Španělsko |
2020 | Paříž | zrušeno kvůli pandemii covidu-19 | |||
2022 | Mnichov | Velká Británie Matthew Hudson-Smith Charlie Dobson Lewis Davey Alex Haydock-Wilson Joe Brier* Rio Mitcham* | 2:59.35 | Belgie Belgie | Francie Francie |
2024 | Řím |
Ženy
Rok | Místo | Zlato | Výkon vítěze | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|---|---|
1969 | Athény | Velká Británie Rosemary Stirlingová Pat Loweová Janet Simpsonová Lilian Boardová | 3:30,82 | Francie Francie | NSR |
1971 | Helsinky | NDR Rita Kühneová Ingelore Lohseová Helga Seidlerová Monika Zehrtová | 3:29,28 | NSR | SSSR |
1974 | Řím | NDR Brigitte Rohdeová Waltraud Dietschová Angelika Handtová Ellen Streidtová | 3:25,21 | Finsko Finsko | SSSR |
1978 | Praha | NDR Christiane Marquardtová Barbara Krugová Christina Brehmeová Marita Kochová | 3:21,20 | SSSR | Polsko Polsko |
1982 | Athény | NDR Kirsten Siemonová Sabine Buschová Dagmar Rübsamová Marita Kochová | 3:19,04 | Československo Československo | SSSR |
1986 | Stuttgart | NDR Kirsten Siemonová Sabine Buschová Petra Müllerová Marita Kochová | 3:16,87 RM | NSR | Polsko Polsko |
1990 | Split | NDR Manuela Derrová Annett Hesselbarthová Petra Müllerová Grit Breuerová | 3:21,02 | SSSR | Velká Británie |
1994 | Helsinky | Francie Francie Francine Landreová Evelyn Elienová Viviane Dorsileová Marie-José Pérecová | 3:22,34 | Rusko Rusko | Německo Německo |
1998 | Budapešť | Německo Německo Anke Fellerová Uta Rohländerová Silvia Riegerová Grit Breuerová | 3:23,03 | Rusko Rusko | Velká Británie |
2002 | Mnichov | Německo Německo Florence Ekpo-Umohová Birgit Rockmeierová Claudia Marxová Grit Breuerová | 3:25,10 | Rusko Rusko | Polsko Polsko |
2006 | Göteborg | Rusko Rusko Světlana Pospelovová Natalja Ivanovová Olga Zajcevová Taťjana Veškurovová | 3:25,12 | Bělorusko Bělorusko | Polsko Polsko |
2010 | Barcelona | Rusko Rusko Taťjana Firovová Anastasija Kapačinská Antonina Krivošapková Xenija Ustalovová | 3:21,26 | Německo Německo | Velká Británie |
2012 | Helsinky | Ukrajina Ukrajina Julija Oliševská Olha Zemljaková Natalija Pyhydová Alina Lohvyněnková | 3:25,07 | Francie Francie | Česko Česko |
2014 | Curych | Francie Francie Marie Gayotová Muriel Hurtisová Agnès Raharolahyová Floria Gueï | 3:24,27 | Ukrajina Ukrajina | Velká Británie |
2016 | Amsterdam | Velká Británie Emily Diamond Anyika Onuora Eilidh Doyleová Seren Bundy-Davies | 3:25,05 | Francie Francie | Itálie Itálie |
2018 | Berlín | Polsko Polsko Malgorzata Holub-Kowaliková Iga Baumgart-Witaová Patrycja Wyciszkiewiczová Justyna Świętyová-Erseticová | 3:26,59 | Francie Francie | Velká Británie |
2020 | Paříž | zrušeno kvůli pandemii covidu-19 | |||
2022 | Mnichov | Nizozemsko Nizozemsko Eveline Saalbergová Lieke Klaverová Lisanne de Witteová Femke Bolová Laura de Witteová* | 3:20,87 | Polsko Polsko | Velká Británie |
2024 | Řím |
Externí odkazy
- Oficiální stránky EAA (anglicky)
Atletika | |
---|---|
Sprinty | |
Překážky | |
Střední tratě | |
Dlouhé tratě | |
Štafety | |
Sportovní chůze | |
Vrhy a hody | |
Skoky | |
Víceboje |
Medailisté na Mistrovství Evropy v atletice | |
---|---|
Muži | 100 m • 200 m • 400 m • 800 m • 1500 m • 5 000 m • 10 000 m • Maraton • Chůze na 10 km • Chůze na 20 km • Chůze na 50 km • 110 m př. • 400 m překážek • 3000 m překážek • Výška • Dálka • Tyč • Trojskok • Koule • Disk • Kladivo • Oštěp • Víceboj • Štafeta 4 x 100 m • Štafeta 4 x 400 m |
Ženy | 100 m • 200 m • 400 m • 800 m • 1500 m • 3 000 m • 5 000 m • 10 000 m • Maraton • Chůze na 10 km • Chůze na 20 km • Chůze na 50 km • 100 m př. • 400 m překážek • 3000 m překážek • Výška • Dálka • Tyč • Trojskok • Koule • Disk • Kladivo • Oštěp • Víceboj • Štafeta 4 x 100 m • Štafeta 4 x 400 m |
Přehled československých medailí na ME a HME Přehled českých medailí na ME a HME |
Portály: Sport