Seznam olympijských medailistů v jízdě na bobech
Jízda na bobech se na zimních olympijských hrách objevila poprvé už v roce 1924 v Chamonix. Od počátku soutěžili jen muži a to na čtyřbobu. V roce 1932 k němu přibyl i mužský dvojbob. Roku 1960 nebyla jízda na bobech zařazena do programu zimních olympijských her. Od roku 2002, kdy se zimní olympiáda konala v Salt Lake City, začali závodit na olympiádě i ženy a to na dvojbobech.
Muži
Dvojbob
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 1932.
- V roce 1960 se na bobech na ZOH nejezdilo.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1932 Lake Placid | Spojené státy americké (USA) Hubert Stevens Curtis Stevens | Švýcarsko (SUI) Reto Capadrutt Oscar Geier | Spojené státy americké (USA) John Heaton Robert Minton |
ZOH 1936 Garmisch-Partenkirchen | Spojené státy americké (USA) Ivan Brown Alan Washbond | Švýcarsko (SUI) Fritz Feierabend Joseph Beerli | Spojené státy americké (USA) Gilbert Colgate Richard Lawrence |
ZOH 1948 Svatý Mořic | Švýcarsko (SUI) Felix Endrich Friedrich Waller | Švýcarsko (SUI) Fritz Feierabend Paul Eberhard | Spojené státy americké (USA) Frederick Fortune Schuyler Carron |
ZOH 1952 Oslo | Německo (GER) Andreas Ostler Lorenz Nieberl | Spojené státy americké (USA) Stanley Benham Patrick Martin | Švýcarsko (SUI) Fritz Feierabend Stephan Waser |
ZOH 1956 Cortina d'Ampezzo | Itálie (ITA) Lamberto Dalla Costa Giacomo Conti | Itálie (ITA) Eugenio Monti Renzo Alverà | Švýcarsko (SUI) Max Angst Harry Warburton |
ZOH 1964 Innsbruck | Velká Británie (GBR) Anthony Nash Robin Dixon | Itálie (ITA) Sergio Zardini Romano Bonagura | Itálie (ITA) Eugenio Monti Sergio Siorpaes |
ZOH 1968 Grenoble | Itálie (ITA) Eugenio Monti Luciano de Paolis | Západní Německo (FRG) Horst Floth Pepi Bader | Rumunsko (ROU) Ion Panțuru Nicolae Neagoe |
ZOH 1972 Sapporo | Západní Německo (FRG) Wolfgang Zimmerer Peter Utzschneider | Západní Německo (FRG) Horst Floth Pepi Bader | Švýcarsko (SUI) Jean Wicki Edy Hubacher |
ZOH 1976 Innsbruck | Německá demokratická republika (GDR) Meinhard Nehmer Bernhard Germeshausen | Západní Německo (FRG) Wolfgang Zimmerer Manfred Schumann | Švýcarsko (SUI) Erich Schärer Joseph Benz |
ZOH 1980 Lake Placid | Švýcarsko (SUI) Erich Schärer Joseph Benz | Německá demokratická republika (GDR) Bernhard Germeshausen Hans-Jürgen Gerhardt | Německá demokratická republika (GDR) Meinhard Nehmer Bogdan Musiol |
ZOH 1984 Sarajevo | Německá demokratická republika (GDR) Wolfgang Hoppe Dietmar Schauerhammer | Německá demokratická republika (GDR) Bernhard Lehmann Bogdan Musiol | Sovětský svaz (URS) Zintis Ekmanis Vladimir Aleksandrov |
ZOH 1988 Calgary | Sovětský svaz (URS) Jānis Ķipurs Vladimir Kozlov | Německá demokratická republika (GDR) Wolfgang Hoppe Bogdan Musiol | Německá demokratická republika (GDR) Bernhard Lehmann Mario Hoyer |
ZOH 1992 Albertville | Švýcarsko (SUI) Gustav Weder Donat Acklin | Německo (GER) Rudolf Lochner Markus Zimmermann | Německo (GER) Christoph Langen Günther Eger |
ZOH 1994 Lillehammer | Švýcarsko (SUI) Gustav Weder Donat Acklin | Švýcarsko (SUI) Reto Götschi Guido Acklin | Itálie (ITA) Günther Huber Stefano Ticci |
ZOH 1998 Nagano | Kanada (CAN) Pierre Lueders David MacEachern Itálie (ITA) Günther Huber Antonio Tartaglia | medaile neudělena | Německo (GER) Christoph Langen Markus Zimmermann |
ZOH 2002 Salt Lake City | Německo (GER) Christoph Langen Markus Zimmermann | Švýcarsko (SUI) Christian Reich Steve Anderhub | Švýcarsko (SUI) Martin Annen Beat Hefti |
ZOH 2006 Turín | Německo (GER) Kevin Kuske André Lange | Kanada (CAN) Pierre Lueders Lascelles Brown | Švýcarsko (SUI) Martin Annen Beat Hefti |
ZOH 2010 Vancouver | Německo (GER) Kevin Kuske André Lange | Německo (GER) Thomas Florschütz Richard Adjei | Rusko (RUS) Alexandr Zubkov Alexej Vojevoda |
ZOH 2014 Soči | Švýcarsko (SUI) Beat Hefti Alex Baumann | Spojené státy americké (USA) Steven Holcomb Steven Langton | Lotyšsko (LAT) Oskars Melbārdis Daumants Dreiskens |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Kanada (CAN) Justin Kripps Alexander Kopacz Německo (GER) Francesco Friedrich Thorsten Margis | medaile neudělena | Lotyšsko (LAT) Oskars Melbārdis Jānis Strenga |
ZOH 2022 Peking | Německo (GER) Francesco Friedrich Thorsten Margis | Německo (GER) Johannes Lochner Florian Bauer | Německo (GER) Christoph Hafer Matthias Sommer |
Čtyřbob
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1924 Chamonix | Švýcarsko (SUI) Eduard Scherrer Alfred Neveu Alfred Schläppi Heinrich Schläppi | Velká Británie (GBR) Ralph Broome Thomas Arnold Alexander Richardson Rodney Soher | Belgie (BEL) Charles Mulder René Mortiaux Paul van den Broeck Victor Verschueren Henri Willems |
ZOH 1928 Svatý Mořic | Spojené státy americké (USA) William Fiske Nion Tocker Geoffrey Mason Clifford Gray Richard Parke | Spojené státy americké (USA) Jennison Heaton David Granger Lyman Hine Thomas Doe Jay O'Brien | Německo (GER) Hanns Kilian Hans Hess Sebastian Huber Valentin Krempl Hanns Nägle |
ZOH 1932 Lake Placid | Spojené státy americké (USA) William Fiske Eddie Eagan Clifford Gray Jay O'Brien | Spojené státy americké (USA) Henry Homburger Percy Bryant Paul Stevens Edmund Horton | Německo (GER) Hans Mehlhorn Max Ludwig Hanns Kilian Sebastian Huber |
ZOH 1936 Garmisch-Partenkirchen | Švýcarsko (SUI) Pierre Musy Arnold Gartmann Charles Bouvier Joseph Beerli | Švýcarsko (SUI) Reto Capadrutt Hans Aichele Fritz Feierabend Hans Bütikofer | Velká Británie (GBR) Frederick McEvoy James Cardno Guy Dugdale Charles Green |
ZOH 1948 Svatý Mořic | Spojené státy americké (USA) Francis Tyler Patrick Martin Edward Rimkus William D'Amico | Belgie (BEL) Max Houben Freddy Mansveld Louis-Georges Niels Jacques Mouvet | Spojené státy americké (USA) James Bickford Thomas Hicks Donald Dupree William Dupree |
ZOH 1952 Oslo | Německo (GER) Andreas Ostler Friedrich Kuhn Lorenz Nieberl Franz Kemser | Spojené státy americké (USA) Stanley Benham Patrick Martin Howard Crossett James Atkinson | Švýcarsko (SUI) Fritz Feierabend Albert Madörin André Filippini Stephan Waser |
ZOH 1956 Cortina d'Ampezzo | Švýcarsko (SUI) Franz Kapus Gottfried Diener Robert Alt Heinrich Angst | Itálie (ITA) Eugenio Monti Ulrico Girardi Renzo Alverà Renato Mocellini | Spojené státy americké (USA) Arthur Tyler William Dodge Charles Butler James Lamy |
ZOH 1964 Innsbruck | Kanada (CAN) Vic Emery Peter Kirby Douglas Anakin John Emery | Rakousko (AUT) Erwin Thaler Adolf Koxeder Josef Nairz Reinhold Durnthaler | Itálie (ITA) Eugenio Monti Sergio Siorpaes Benito Rigoni Gildo Siorpaes |
ZOH 1968 Grenoble | Itálie (ITA) Eugenio Monti Luciano de Paolis Roberto Zandonella Mario Armano | Rakousko (AUT) Erwin Thaler Reinhold Durnthaler Herbert Gruber Josef Eder | Švýcarsko (SUI) Jean Wicki Hans Candrian Willi Hofmann Walter Graf |
ZOH 1972 Sapporo | Švýcarsko (SUI) Jean Wicki Edy Hubacher Hans Leutenegger Werner Camichel | Itálie (ITA) Nevio de Zordo Gianni Bonichon Adriano Frassinelli Corrado dal Fabbro | Západní Německo (FRG) Wolfgang Zimmerer Peter Utzschneider Stefan Gaisreiter Walter Steinbauer |
ZOH 1976 Innsbruck | Německá demokratická republika (GDR) Meinhard Nehmer Jochen Babock Bernhard Germeshausen Bernhard Lehmann | Švýcarsko (SUI) Erich Schärer Ulrich Bächli Rudolf Marti Joseph Benz | Západní Německo (FRG) Wolfgang Zimmerer Peter Utzschneider Bodo Bittner Manfred Schumann |
ZOH 1980 Lake Placid | Německá demokratická republika (GDR) Meinhard Nehmer Bogdan Musiol Bernhard Germeshausen Hans-Jürgen Gerhardt | Švýcarsko (SUI) Erich Schärer Ulrich Bächli Rudolf Marti Joseph Benz | Německá demokratická republika (GDR) Horst Schönau Roland Wetzig Detlef Richter Andreas Kirchner |
ZOH 1984 Sarajevo | Německá demokratická republika (GDR) Wolfgang Hoppe Roland Wetzig Dietmar Schauerhammer Andreas Kirchner | Německá demokratická republika (GDR) Bernhard Lehmann Bogdan Musiol Ingo Voge Eberhard Weise | Švýcarsko (SUI) Silvio Giobellina Heinz Stettler Urs Salzmann Rico Freiermuth |
ZOH 1988 Calgary | Švýcarsko (SUI) Ekkehard Fasser Kurt Meier Marcel Fässler Werner Stocker | Německá demokratická republika (GDR) Wolfgang Hoppe Dietmar Schauerhammer Bogdan Musiol Ingo Voge | Sovětský svaz (URS) Jānis Ķipurs Guntis Osis Juris Tone Vladimir Kozlov |
ZOH 1992 Albertville | Rakousko (AUT) Ingo Appelt Harald Winkler Gerhard Haidacher Thomas Schroll | Německo (GER) Wolfgang Hoppe Bogdan Musiol Axel Kühn Rene Hannemann | Švýcarsko (SUI) Gustav Weder Donat Acklin Lorenz Schindelholz Curdin Morell |
ZOH 1994 Lillehammer | Německo (GER) Harald Czudaj Karsten Brannasch Olaf Hampel Alexander Szelig | Švýcarsko (SUI) Gustav Weder Donat Acklin Kurt Meier Domenico Semeraro | Německo (GER) Wolfgang Hoppe Ulf Hielscher Rene Hannemann Carsten Embach |
ZOH 1998 Nagano | Německo (GER) Christoph Langen Markus Zimmermann Marco Jakobs Olaf Hampel | Švýcarsko (SUI) Marcel Rohner Markus Nüssli Markus Wasser Beat Seitz | Francie (FRA) Bruno Mingeon Emmanuel Hostache Éric Le Chanony Max Robert Velká Británie (GBR) Sean Olsson Dean Ward Courtney Rumbolt Paul Attwood |
ZOH 2002 Salt Lake City | Německo (GER) André Lange Enrico Kühn Kevin Kuske Carsten Embach | Spojené státy americké (USA) Todd Hays Randy Jones Bill Schuffenhauer Garrett Hines | Spojené státy americké (USA) Brian Shimer Mike Kohn Doug Sharp Dan Steele |
ZOH 2006 Turín | Německo (GER) André Lange Kevin Kuske René Hoppe Martin Putze | Rusko (RUS) Alexej Vojevoda Alexej Seliverstov Filipp Jegorov Alexandr Zubkov | Švýcarsko (SUI) Martin Annen Cedric Grand Thomas Lamparter Beat Hefti |
ZOH 2010 Vancouver | Spojené státy americké (USA) Steven Holcomb Steve Mesler Curtis Tomasevicz Justin Olsen | Německo (GER) André Lange Kevin Kuske Alexander Rödiger Martin Putze | Kanada (CAN) Lyndon Rush David Bissett Lascelles Brown Chris Le Bihan |
ZOH 2014 Soči | Lotyšsko (LAT) Oskars Melbārdis Arvis Vilkaste Daumants Dreiškens Jānis Strenga | Spojené státy americké (USA) Steven Holcomb Steven Langton Curtis Tomasevicz Christopher Fogt | Velká Británie (GBR) John James Jackson Stuart Benson Bruce Tasker Joel Fearon |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Německo (GER) Francesco Friedrich Candy Bauer Martin Grothkopp Thorsten Margis | Německo (GER) Nico Walther Kevin Kuske Alexander Rödiger Eric Franke Jižní Korea (KOR) Won Yun-jong Jun Jung-lin Seo Young-woo Kim Dong-hyun | medaile neudělena |
ZOH 2022 Peking | Německo (GER) Francesco Friedrich Thorsten Margis Candy Bauer Alexander Schüller | Německo (GER) Johannes Lochner Florian Bauer Christopher Weber Christian Rasp | Kanada (CAN) Justin Kripps Ryan Sommer Cam Stones Ben Coakwell |
Ženy
Monobob (ženy)
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2022.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2022 Peking | Kaillie Humphriesová Spojené státy americké (USA) | Elana Meyersová Spojené státy americké (USA) | Christine de Bruinová Kanada (CAN) |
Dvojbob (ženy)
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2002.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2002 Salt Lake City | Spojené státy americké (USA) Jill Bakkenová Vonetta Flowersová | Německo (GER) Sandra Prokoff-Kiriasisová Ulrike Holznerová | Německo (GER) Susi Erdmannová Nicole Herschmannová |
ZOH 2006 Turín | Německo (GER) Sandra Prokoff-Kiriasisová Anja Schneiderheinze-Stöckelová | Spojené státy americké (USA) Shauna Rohbocková Valerie Flemingová | Itálie (ITA) Gerda Weissensteinerová Jennifer Isaccová |
ZOH 2010 Vancouver | Kanada (CAN) Kaillie Humphriesová Heather Moyseová | Kanada (CAN) Helen Uppertonová Shelley-Ann Brownová | Spojené státy americké (USA) Erin Pacová Elana Meyersová |
ZOH 2014 Soči | Kanada (CAN) Kaillie Humphriesová Heather Moyseová | Spojené státy americké (USA) Elana Meyersová Lauryn Williamsová | Spojené státy americké (USA) Jamie Greubelová Aja Evansová |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Německo (GER) Mariama Jamankaová Lisa Buckwitzová | Spojené státy americké (USA) Elana Meyersová Lauren Gibbsová | Kanada (CAN) Kaillie Humphriesová Phylicia Georgeová |
ZOH 2022 Peking | Německo (GER) Laura Nolte Deborah Levi | Německo (GER) Mariama Jamankaová Alexandra Burghardt | Spojené státy americké (USA) Elana Meyers Taylor Sylvia Hoffman |
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku List of Olympic medalists in bobsleigh na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Bobsleigh [online]. www.olympedia.org. Dostupné online. (anglicky)
Boby na zimních olympijských hrách | |
---|---|
Chamonix 1924 • Svatý Mořic 1928 • Lake Placid 1932 • Garmisch-Partenkirchen 1936 • Svatý Mořic 1948 • Oslo 1952 • Cortina d'Ampezzo 1956 • 1960 • Innsbruck 1964 • Grenoble 1968 • Sapporo 1972 • Innsbruck 1976 • Lake Placid 1980 • Sarajevo 1984 • Calgary 1988 • Albertville 1992 • Lillehammer 1994 • Nagano 1998 • Salt Lake City 2002 • Turín 2006 • Vancouver 2010 • Soči 2014 • Pchjongčchang 2018 • Peking 2022 | |
Seznam olympijských medailistů v jízdě na bobech |
Portály: Sport