Mitali | Nimi | Vuosi | Laji | Tapahtuma |
1 Kultaa | Inesa Kravets | 1996 1996 Atlanta | Yleisurheilu | Naisten kolmiloikka |
1 Kultaa | Volodymyr Klytško | 1996 1996 Atlanta | Nyrkkeily | Miesten superraskassarja |
1 Kultaa | Rustam Šaripov | 1996 1996 Atlanta | Voimistelu | Miesten nojapuut |
1 Kultaa | Lilija Podkopajeva | 1996 1996 Atlanta | Voimistelu | Naisten moniottelu |
1 Kultaa | Lilija Podkopajeva | 1996 1996 Atlanta | Voimistelu | Naisten permanto |
1 Kultaa | Kateryna Serebrjanska | 1996 1996 Atlanta | Voimistelu | Rytminen voimistelu |
1 Kultaa | Jevhen Braslavets Ihor Matvijenko | 1996 1996 Atlanta | Purjehdus | Miesten 470 |
1 Kultaa | Tymur Taimazov | 1996 1996 Atlanta | Painonnosto | Miesten 108 kg |
1 Kultaa | Vjatšeslav Olijnyk | 1996 1996 Atlanta | Paini | Miesten kreikkalais-roomalaisen painin 90 kg |
2 Hopeaa | Lilija Podkopajeva | 1996 1996 Atlanta | Voimistelu | Naisten puomi |
2 Hopeaa | Inna Frolova Svitlana Mazi Dina Miftah’utdynova Olena Ronžyna | 1996 1996 Atlanta | Soutu | Naisten pariaironelonen |
3 Pronssia | Olena Sadovnytša | 1996 1996 Atlanta | Jousiammunta | Naisten yksilökilpailu |
3 Pronssia | Oleksandr Krykun | 1996 1996 Atlanta | Yleisurheilu | Miesten moukarinheitto |
3 Pronssia | Oleksandr Bahatš | 1996 1996 Atlanta | Yleisurheilu | Miesten kuulantyöntö |
3 Pronssia | Inha Babakova | 1996 1996 Atlanta | Yleisurheilu | Naisten korkeushyppy |
3 Pronssia | Oleh Kyrjuh’in | 1996 1996 Atlanta | Nyrkkeily | Miesten kevyt kärpässarja |
3 Pronssia | Ihor Korobtšynskyi Oleh Kosjak Hryhori Misjutin Volodymyr Šamenko Rustam Šaripov Oleksandr Svitlytšnyi Juri Jermakov | 1996 1996 Atlanta | Voimistelu | Miesten joukkuekilpailu |
3 Pronssia | Olena Vitrytšenko | 1996 1996 Atlanta | Voimistelu | Rytminen voimistelu |
3 Pronssia | Olena Pah’oltšyk Ruslana Taran | 1996 1996 Atlanta | Purjehdus | Naisten 470 |
3 Pronssia | Denys Hotfrid | 1996 1996 Atlanta | Painonnosto | Miesten 99 kg |
3 Pronssia | Elbrus Tedejev | 1996 1996 Atlanta | Paini | Miesten vapaapainin 62 kg |
3 Pronssia | Zaza Zazirov | 1996 1996 Atlanta | Paini | Miesten vapaapainin 68 kg |
3 Pronssia | Andri Kalašnykov | 1996 1996 Atlanta | Paini | Miesten kreikkalais-roomalaisen painin 52 kg |
1 Kultaa | Mykola Miltšev | 2000 2000 Sydney | Ammunta | Miesten skeet |
1 Kultaa | Jana Klotškova | 2000 2000 Sydney | Uinti | Naisten 200 metrin sekauinti |
1 Kultaa | Jana Klotškova | 2000 2000 Sydney | Uinti | Naisten 400 metrin sekauinti |
2 Hopeaa | Natalija Burdeina Olena Sadovnytša Kateryna Serdjuk | 2000 2000 Sydney | Jousiammunta | Naisten joukkuekilpailu |
2 Hopeaa | Andri Kotelnyk | 2000 2000 Sydney | Nyrkkeily | Miesten kevytsarja |
2 Hopeaa | Serhi Dotsenko | 2000 2000 Sydney | Nyrkkeily | Miesten välisarja |
2 Hopeaa | Serhi Tšernjavskyi Serhi Matvejev Oleksandr Symonenko Oleksandr Fedenko | 2000 2000 Sydney | Pyöräily | Miesten joukkuetakaa-ajo |
2 Hopeaa | Oleksandr Bereš Valeri Hontšarov Ruslan Mezentsev Valeri Pereškura Oleksandr Svitlytšnyi Roman Zozulja | 2000 2000 Sydney | Voimistelu | Miesten joukkuekilpailu |
2 Hopeaa | Oksana Tsyhulova | 2000 2000 Sydney | Voimistelu | Naisten trampoliini |
2 Hopeaa | Denys Sylantjev | 2000 2000 Sydney | Uinti | Miesten 200 metrin perhosuinti |
2 Hopeaa | Jana Klotškova | 2000 2000 Sydney | Uinti | Naisten 800 metrin vapaauinti |
2 Hopeaa | Jevhen Buslovytš | 2000 2000 Sydney | Paini | Miesten vapaapainin 58 kg |
2 Hopeaa | Davyd Saldadze | 2000 2000 Sydney | Paini | Miesten kreikkalais-roomalaisen painin 97 kg |
3 Pronssia | Roman Štšurenko | 2000 2000 Sydney | Yleisurheilu | Miesten pituushyppy |
3 Pronssia | Olena Hovorova | 2000 2000 Sydney | Yleisurheilu | Naisten kolmiloikka |
3 Pronssia | Volodymyr Sydorenko | 2000 2000 Sydney | Nyrkkeily | Miesten kärpässarja |
3 Pronssia | Serhi Danyltšenko | 2000 2000 Sydney | Nyrkkeily | Miesten kääpiösarja |
3 Pronssia | Andri Fedtšuk | 2000 2000 Sydney | Nyrkkeily | Miesten kevytraskassarja |
3 Pronssia | Iryna Janovytš | 2000 2000 Sydney | Pyöräily | Naisten sprintti |
3 Pronssia | Hanna Sorokina Olena Župina | 2000 2000 Sydney | Uimahypyt | Naisten 3 metrin ponnahduslaudan parihypyt |
3 Pronssia | Oleksandr Bereš | 2000 2000 Sydney | Voimistelu | Miesten moniottelu |
3 Pronssia | Ruslan Mašurenko | 2000 2000 Sydney | Judo | Miesten 90 kg |
3 Pronssia | Olena Pah’oltšyk Ruslana Taran | 2000 2000 Sydney | Purjehdus | Naisten 470 |
1 Kultaa | Valeri Hontšarov | 2004 2004 Ateena | Voimistelu | Miesten nojapuut |
1 Kultaa | Juri Nikitin | 2004 2004 Ateena | Voimistelu | Miesten trampoliini |
1 Kultaa | Olena Kostevytš | 2004 2004 Ateena | Ammunta | Naisten 10 metrin ilmapistooli |
1 Kultaa | Jana Klotškova | 2004 2004 Ateena | Uinti | Naisten 200 metrin sekauinti |
1 Kultaa | Jana Klotškova | 2004 2004 Ateena | Uinti | Naisten 400 metrin sekauinti |
1 Kultaa | Natalija Skakun | 2004 2004 Ateena | Painonnosto | Naisten 63 kg |
1 Kultaa | Elbrus Tedejev | 2004 2004 Ateena | Paini | Miesten vapaapainin 66 kg |
1 Kultaa | Iryna Merleni | 2004 2004 Ateena | Paini | Naisten vapaapainin 48 kg |
2 Hopeaa | Olena Krasovska | 2004 2004 Ateena | Yleisurheilu | Naisten 100 m juoksu aitajuoksu |
2 Hopeaa | Roman Hontjuk | 2004 2004 Ateena | Judo | Miesten 81 kg |
2 Hopeaa | Heorhi Leontšuk Rodion Luka | 2004 2004 Ateena | Purjehdus | 49er |
2 Hopeaa | Hanna Kalinina Svitlana Matevuševa Ruslana Taran | 2004 2004 Ateena | Purjehdus | Yngling |
2 Hopeaa | Ihor Razoronov | 2004 2004 Ateena | Painonnosto | Miesten 105 kg |
3 Pronssia | Dmytro Hratšov Viktor Ruban Oleksandr Serdjuk | 2004 2004 Ateena | Jousiammunta | Miesten joukkuekilpailu |
3 Pronssia | Tetjana Tereštšuk-Antipova | 2004 2004 Ateena | Yleisurheilu | Naisten 400 m juoksu aitajuoksu |
3 Pronssia | Viktorija Stjopina | 2004 2004 Ateena | Yleisurheilu | Naisten korkeushyppy |
3 Pronssia | Hanna Balabanova Olena Tšerevatova Inna Osypenko Tetjana Semykina | 2004 2004 Ateena | Melonta | Naisten 500 metrin kajakkinelikko |
3 Pronssia | Vladyslav Tretjak | 2004 2004 Ateena | Miekkailu | Miesten säilä |
3 Pronssia | Hanna Bezsonova | 2004 2004 Ateena | Voimistelu | Rytminen voimistelu |
3 Pronssia | Naisten käsipallomaajoukkue | 2004 2004 Ateena | Käsipallo | Naisten turnaus |
3 Pronssia | Serhi Bilouštšenko Serhi Hryn Oleh Lykov Leonid Šapošnykov | 2004 2004 Ateena | Soutu | Miesten pariaironelonen |
3 Pronssia | Andri Serdinov | 2004 2004 Ateena | Uinti | Miesten 100 metrin perhosuinti |
1 Kultaa | Viktor Ruban | 2008 2008 Peking | Jousiammunta | Miesten yksilökilpailu |
1 Kultaa | Natalija Dobrynska | 2008 2008 Peking | Yleisurheilu | Naisten seitsenottelu |
1 Kultaa | Vasyl Lomatšenko | 2008 2008 Peking | Nyrkkeily | Miesten höyhensarja |
1 Kultaa | Inna Osypenko | 2008 2008 Peking | Melonta | Naisten 500 metrin kajakkiyksikkö |
1 Kultaa | Olha H’arlan Olena H’omrova Halyna Pundyk Olha Žovnir | 2008 2008 Peking | Miekkailu | Naisten säilän joukkuekilpailu |
1 Kultaa | Oleksandr Petriv | 2008 2008 Peking | Ammunta | Miesten 25 metrin olympiapistooli |
1 Kultaa | Artur Aivazjan | 2008 2008 Peking | Ammunta | Miesten 50 metrin pienoiskiväärin makuuammunta |
2 Hopeaa | Iryna Lištšynska | 2008 2008 Peking | Yleisurheilu | Naisten 1 500 m juoksu |
2 Hopeaa | Juri Suh’orukov | 2008 2008 Peking | Ammunta | Miesten 50 metrin pienoiskiväärin moniasentokilpailu |
2 Hopeaa | Andri Stadnik | 2008 2008 Peking | Paini | Miesten vapaapainin 66 kg |
2 Hopeaa | Olena Antonova | 2008 2008 Peking | Yleisurheilu | Naisten kiekonheitto |
3 Pronssia | Natalija Tobias | 2008 2008 Peking | Yleisurheilu | Naisten 1 500 m juoksu |
3 Pronssia | Vjatšeslav Hlazkov | 2008 2008 Peking | Nyrkkeily | Miesten superraskassarja |
3 Pronssia | Juri Tšeban | 2008 2008 Peking | Melonta | Miesten 500 metrin kanadalaisyksikkö |
3 Pronssia | Lesja Kalytovska | 2008 2008 Peking | Pyöräily | Naisten yksilökilpailu takaa-ajo |
3 Pronssia | Illja Kvaša Oleksi Pryhorov | 2008 2008 Peking | Uimahypyt | Miesten 3 metrin ponnahduslaudan parihypyt |
3 Pronssia | Oleksandr Vorobjov | 2008 2008 Peking | Voimistelu | Miesten renkaat |
3 Pronssia | Hanna Bezsonova | 2008 2008 Peking | Voimistelu | Rytminen voimistelu |
3 Pronssia | Roman Hontjuk | 2008 2008 Peking | Judo | Miesten 81 kg |
3 Pronssia | Taras Danko | 2008 2008 Peking | Paini | Miesten vapaapainin 84 kg |
3 Pronssia | Armen Vardanjan | 2008 2008 Peking | Paini | Miesten kreikkalais-roomalaisen painin 66 kg |
3 Pronssia | Iryna Merleni | 2008 2008 Peking | Paini | Naisten vapaapainin 48 kg |
1 Kultaa | Vasyl Lomatšenko | 2012 2012 Lontoo | Nyrkkeily | Miesten kevytsarja |
1 Kultaa | Oleksandr Usyk | 2012 2012 Lontoo | Nyrkkeily | Miesten raskassarja |
1 Kultaa | Juri Tšeban | 2012 2012 Lontoo | Melonta | Miesten 200 metrin kanadalaisyksikkö |
1 Kultaa | Jana Šemjakina | 2012 2012 Lontoo | Miekkailu | Naisten kalpa |
1 Kultaa | Jana Dementjeva Natalija Dovhodko Anastasija Koženkova Kateryna Tarasenko | 2012 2012 Lontoo | Soutu | Naisten pariaironelonen |
2 Hopeaa | Denys Berintšyk | 2012 2012 Lontoo | Nyrkkeily | Miesten kevyt välisarja |
2 Hopeaa | Inna Osypenko | 2012 2012 Lontoo | Melonta | Naisten 200 metrin kajakkiyksikkö |
2 Hopeaa | Inna Osypenko | 2012 2012 Lontoo | Melonta | Naisten 500 metrin kajakkiyksikkö |
2 Hopeaa | Valeri Andrijtsev | 2012 2012 Lontoo | Paini | Miesten vapaapainin 96 kg |
3 Pronssia | Olesja Povh’ H’rystyna Stui Marija Rjemjen Jelizaveta Bryzhina | 2012 2012 Lontoo | Yleisurheilu | Naisten 4 × 100 m viestijuoksu |
3 Pronssia | Olha Saladuh’a | 2012 2012 Lontoo | Yleisurheilu | Naisten kolmiloikka |
3 Pronssia | Taras Šelestjuk | 2012 2012 Lontoo | Nyrkkeily | Miesten välisarja |
3 Pronssia | Oleksandr Hvozdyk | 2012 2012 Lontoo | Nyrkkeily | Miesten kevytraskassarja |
3 Pronssia | Olha H’arlan | 2012 2012 Lontoo | Miekkailu | Naisten säilä |
3 Pronssia | Ihor Radivilov | 2012 2012 Lontoo | Voimistelu | Miesten hyppy |
3 Pronssia | Olena Kostevytš | 2012 2012 Lontoo | Ammunta | Naisten 10 metrin ilmapistooli |
3 Pronssia | Olena Kostevytš | 2012 2012 Lontoo | Ammunta | Naisten 25 metrin urheilupistooli |
3 Pronssia | Julija Paratova | 2012 2012 Lontoo | Painonnosto | Naisten 53 kg |
3 Pronssia | Alina Lohvynenko Olha Zemljak Anna Jaroštšuk Natalija Pyhyda | 2012 2012 Lontoo | Yleisurheilu | Naisten 4 × 400 m viestijuoksu |
1 Kultaa | Juri Tšeban | 2016 2016 Rio de Janeiro | Melonta | Miesten 200 metrin kanadalaisyksikkö |
1 Kultaa | Oleh Vernjajev | 2016 2016 Rio de Janeiro | Voimistelu | Miesten nojapuut |
2 Hopeaa | Olha H’arlan Alina Komaštšuk Olena Kravatska Olena Voronina | 2016 2016 Rio de Janeiro | Miekkailu | Naisten säilän joukkuekilpailu |
2 Hopeaa | Oleh Vernjajev | 2016 2016 Rio de Janeiro | Voimistelu | Miesten moniottelu |
2 Hopeaa | Pavlo Tymoštšenko | 2016 2016 Rio de Janeiro | Nykyaikainen viisiottelu | Miesten yksilökilpailu |
2 Hopeaa | Serhi Kuliš | 2016 2016 Rio de Janeiro | Ammunta | Miesten 10 metrin ilmakivääri |
2 Hopeaa | Žan Belenjuk | 2016 2016 Rio de Janeiro | Paini | Miesten kreikkalais-roomalaisen painin 85 kg |
3 Pronssia | Bohdan Bondarenko | 2016 2016 Rio de Janeiro | Yleisurheilu | Miesten korkeushyppy |
3 Pronssia | Dmytro Janchuk Taras Mištšuk | 2016 2016 Rio de Janeiro | Melonta | Miesten 1 000 metrin kanadalaiskaksikko |
3 Pronssia | Olha H’arlan | 2016 2016 Rio de Janeiro | Miekkailu | Naisten säilä |
3 Pronssia | Hanna Rizatdinova | 2016 2016 Rio de Janeiro | Voimistelu | Rytminen voimistelu |
1 Kultaa | Žan Belenjuk | 2020 2020 Tokio | Paini | Miesten kreikkalais-roomalaisen painin 87 kg |
2 Hopeaa | Myh’ailo Romantšuk | 2020 2020 Tokio | Uinti | Miesten 1 500 metrin vapaauinti |
2 Hopeaa | Parviz Nasibov | 2020 2020 Tokio | Paini | Miesten kreikkalais-roomalaisen painin 67 kg |
2 Hopeaa | Anželika Terljuha | 2020 2020 Tokio | Karate | Naisten 55 kg |
2 Hopeaa | Ljudmyla Luzan Anastasija Tšetverikova | 2020 2020 Tokio | Melonta | Naisten 500 metrin kanadalaiskaksikko |
2 Hopeaa | Oleksandr H’yžnjak | 2020 2020 Tokio | Nyrkkeily | Miesten 75 kg |
2 Hopeaa | Olena Starikova | 2020 2020 Tokio | Pyöräily | Naisten eräajo |
3 Pronssia | Darja Bilodid | 2020 2020 Tokio | Judo | Naisten 48 kg |
3 Pronssia | Ihor Reizlin | 2020 2020 Tokio | Miekkailu | Miesten kalpa |
3 Pronssia | Olena Kostevytš Oleh Omeltšuk | 2020 2020 Tokio | Ammunta | Sekajoukkueen ilmapistooli |
3 Pronssia | Myh’ailo Romantšuk | 2020 2020 Tokio | Uinti | Miesten 800 metrin vapaauinti |
3 Pronssia | Elina Svitolina | 2020 2020 Tokio | Tennis | Naisten kaksinpeli |
3 Pronssia | Alla Tšerkasova | 2020 2020 Tokio | Paini | Naisten vapaapainin 68 kg |
3 Pronssia | Marta Fedina Anastasija Savtšuk | 2020 2020 Tokio | Taitouinti | Parikilpailu |
3 Pronssia | Iryna Koljadenko | 2020 2020 Tokio | Paini | Naisten vapaapainin 62 kg |
3 Pronssia | Ljudmyla Luzan | 2020 2020 Tokio | Melonta | Naisten 200 metrin kanadalaisyksikkö |
3 Pronssia | Stanislav Horuna | 2020 2020 Tokio | Karate | Miesten 75 kg |
3 Pronssia | Maryna Aleksijiva Vladyslava Aleksijiva Marta Fedina Kateryna Reznik Anastasija Savtšuk Alina Šynkarenko Ksenija Sydorenko Jelyzaveta Jah’no | 2020 2020 Tokio | Taitouinti | Joukkuekilpailu |
3 Pronssia | Jaroslava Mahutših’ | 2020 2020 Tokio | Yleisurheilu | Naisten korkeushyppy |