Финале Светског првенства у фудбалу 1934.

Стадион Национале НФП где је одржано финале
ДогађајСветско првенство у фудбалу 1934.
СудијаИван Еклинд (Шведска)
Посећеност55.000
1930.
1938.

Финале Светског првенства 1934. је била фудбалска утакмица између Италије и Чехословачке да би се одредио победник Светског првенства у фудбалу 1934. године. Одржано је 10. јуна 1934. на стадиону Национале НФП у Риму.

Италија је вратила заостатак од једног гола и победила у мечу са 2–1 упркос температури која се приближавала 40 степени целзијуса.[1]

Последњи преживели играч из овог финала био је голман Чехословачке Франтишек Планичка који је преминуо 20. јула 1996. у 92. години.[2]

Позадина

Уругвај је бојкотовао Светско првенство 1934. због мањка европских тимова на претходном турниру, а Аргентину је у првом колу турнира елиминисала Шведска.[3]

Ово је био деби и Италије и Чехословачке на Светском првенству.[4] Ово је такође била једанаеста утакмица између ова два тима; њихов претходни меч је био на Међународном купу Централне Европе 1933–35. одржаном у Фиренци, где је Италија победила са 2−0. Ово је изједначило њихов међусобни скор пре Светског првенства на по три победе, уз четири ремија.[5]

Резиме

Чехословачка је повела на 19 минута до краја голом Антонина Пуча. Одржали су вођство само 10 минута пошто је Италија изједначила преко нападача Рајмунда Орсија. Пошто до краја регуларног дела меча није било даљих голова, утакмица је ушла у продужетке. У 95. минуту Италија је повела одлучујућим голом Анђела Скјавија.