Norge deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 93 deltagare, 44 män och 49 kvinnor, och de tog totalt tio medaljer.[1]
Medaljer
Guld
- Trine Hattestad - Friidrott, spjutkastning
- Knut Holmann - Kanotsport, K-1 500 meter sprint
- Knut Holmann - Kanotsport, K-1 1 000 meter sprint
- Fotbollslandslaget damer (Anita Rapp, Hege Riise, Brit Sandaune, Dagny Mellgren, Bente Nordby, Marianne Pettersen, Gøril Kringen, Bente Kvitland, Unni Lehn, Ingeborg Hovland, Silje Jørgensen, Monica Knudsen, Ragnhild Gulbrandsen, Solveig Gulbrandsen, Margunn Haugenes, Kristin Bekkevold, Christine Bøe Jensen och Gro Espeseth)
Silver
Brons
- Harald Stenvaag - Skytte, 50 meter helmatch
- Paul Davis, Herman Horn Johannessen och Espen Stokkeland - Segling, soling
- Handbollslandslaget damer (Monica Sandve, Else-Marthe Sørlie, Heidi Tjugum, Jeanette Nilsen, Marianne Rokne, Birgitte Sættem, Mia Hundvin, Tonje Larsen, Cecilie Leganger, Kjersti Grini, Trine Haltvik, Elisabeth Hilmo, Kristine Duvholt, Ann Eriksen och Susann Goksør Bjerkrheim)
Brottning
Bågskytte
Herrarnas lagtävling
- Nesteng, Humlekjær och Grov — åttondelsfinal, tioende plats
Cykling
Mountainbike
Herrarnas terränglopp
- Tom Larsen
- Final — Lapped (35:e plats)
Damernas terränglopp
- Ragnhild Kostøl
- Final — 2:01:51.24 (22:e plats)
Landsväg
Herrarnas tempolopp
Herrarnas linjelopp
- Bjoemar Vestoel
- Final — 5:36:14 (78:e plats)
Damernas tempolopp
- Solrun Flataas
- Final — 0:45:01 (20:e plats)
Damernas linjelopp
- Monica Valen
- Final — 3:08:02 (29:e plats)
- Ingunn Bollerud
- Final — 3:10:33 (35:e plats)
- Solrun Flataas
- Final — 3:11:04 (38:e plats)
Fotboll
Damer - Gruppspel
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
USA | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 |
Norge | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 |
Kina | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 |
Nigeria | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 9 | −6 | 0 |
- Slutspel
Friidrott
Herrarnas 200 meter
- Geir Moen
- Omgång 1 — 20.76
- Omgång 2 — 20.65 (gick inte vidare)
- John Ertzgaard
- Omgång 1 — 21 (gick inte vidare)
Herrarnas 800 meter
- Vebjørn Rodal
- Omgång 1 — 01:46.76
- Semifinal — 01:48.73 (gick inte vidare)
Herrarnas 5 000 meter
Herrarnas 3 000 meter hinder
- Jim Svenøy
- Omgång 1 — 08:23.61
- Final — 08:27.20 (9:e plats)
Herrarnas spjutkastning
- Pål-Arne Fagernes
- Kval — 86.74
- Final — 83.04 (9:e plats)
Herrarnas tresteg
- Ketill Hanstveit
- Kval — 16.75 (gick inte vidare)
Herrarnas tiokamp
- Trond Høiby
- 100m — 11.56
- Längd — 6.22
- Kula — 14.03
- Höjd — DNS
Damernas 10 000 meter
- Gunhild Halle-Haugen
- Omgång 1 — DNF (gick inte vidare)
Damernas spjutkastning
Damernas höjdhopp
Damernas 20 kilometer gång
Fäktning
Damernas värja
- Ragnhild Andenæs
- Margrete Mørch
- Silvia Lesoil
Damernas värja, lag
- Margrete Mørch, Ragnhild Andenæs, Silvia Lesoil
Gymnastik
Handboll
- Damer
- Gruppspel
- Slutspel
Kanotsport
Sprint Herrarnas K-1 500 m
- Knut Holmann
- Kvalheat — 01:40,990
- Semifinal — 01:39,964
- Final — 01:57,847 (Guld)
Herrarnas K-1 1000 m
- Knut Holmann
- Kvalheat — 03:36,565
- Semifinal — 03:36,425
- Final — 03:33,269 (Guld)
Herrarnas K-2 500 m
Herrarnas K-2 1000 m
- Eirik Verås Larsen, Nils Olav Fjeldheim
- Kvalheat — 03:15,483
- Semifinal — 03:17,288
- Final — 03:20,515 (9:e plats)
Herrarnas C-1 500 m
Herrarnas C-1 1000 m
Rodd
Segling
Europajolle
- Siren Sundby
- Lopp 1 — 7
- Lopp 2 — 10
- Lopp 3 — 12
- Lopp 4 — (23)
- Lopp 5 — 16
- Lopp 6 — 21
- Lopp 7 — (28) DNF
- Lopp 8 — 10
- Lopp 9 — 23
- Lopp 10 — 22
- Lopp 11 — 10
- Final — 131 (19:e plats)
470
- Carolina Toll och Jeanette Lunde
- Lopp 1 — (17)
- Lopp 2 — 9
- Lopp 3 — 7
- Lopp 4 — (17)
- Lopp 5 — 17
- Lopp 6 — 11
- Lopp 7 — 7
- Lopp 8 — 17
- Lopp 9 — 8
- Lopp 10 — 13
- Lopp 11 — 16
- Final — 105 (16:e plats)
Laser
- Peer Moberg
- Lopp 1 — 12
- Lopp 2 — 7
- Lopp 3 — 11
- Lopp 4 — (32)
- Lopp 5 — 7
- Lopp 6 — 6
- Lopp 7 — (24)
- Lopp 8 — 4
- Lopp 9 — 10
- Lopp 10 — 22
- Lopp 11 — 15
- Final — 94 (10th place)
Soling
49er
- Christoffer Sundby och Vegard Arnhoff
- Lopp 1 — 16
- Lopp 2 — (17)
- Lopp 3 — (18) OCS
- Lopp 4 — 2
- Lopp 5 — 2
- Lopp 6 — 10
- Lopp 7 — 14
- Lopp 8 — 7
- Lopp 9 — 10
- Lopp 10 — 16
- Lopp 11 — 10
- Lopp 12 — 13
- Lopp 13 — 6
- Lopp 14 — 17
- Lopp 15 — 5
- Lopp 16 — 14
- Final — 142 (13th place)
Taekwondo
Tennis
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/NOR/summer/2000/ Arkiverad 21 februari 2009 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)
Källor
- ”Norway at the 2000 Sydney Summer Games”. Sports Reference. Arkiverad från originalet den 21 februari 2009. https://web.archive.org/web/20090221000421/http://www.sports-reference.com/olympics/countries/NOR/summer/2000/. Läst 11 februari 2012.
- Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, tidigare version.