Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1978
Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1978 anordnades i Belgrad i Jugoslavien.
Medaljsummering
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | 2 | 6 | 5 | 13 |
2 | Rumänien | 2 | 4 | 7 | 13 |
3 | Östtyskland | 7 | 0 | 1 | 8 |
4 | Ungern | 4 | 2 | 2 | 8 |
5 | SFR Jugoslavien | 2 | 1 | 0 | 3 |
6 | Bulgarien | 1 | 1 | 0 | 2 |
7 | Polen | 0 | 1 | 1 | 2 |
8 | Spanien | 0 | 1 | 1 | 2 |
9 | Frankrike | 0 | 1 | 0 | 1 |
10 | Norge | 0 | 1 | 0 | 1 |
Totalt | 18 | 18 | 18 | 54 |
Herrar
Kanadensare
Gren | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 500 m | Liubomir Ljubenov (BUL) | Gyula Hajdu (HUN) | Sergej Liminovitj (URS) | |||
C-1 1000 m | Matija Ljubek (YUG) | Tamás Wichmann (HUN) | Ivan Patzaichin (ROU) | |||
C-1 10000 m | Ivan Patzaichin (ROU) | Vasilij Jurtjenko (URS) | Matija Ljubek (YUG) | |||
C-2 500 m | Ungern László Foltan István Vaskúti | Sovjetunionen Sergej Petrenko Petras Grigonis | Rumänien Gheorghe Simionov Toma Simionov | |||
C-2 1000 m | Ungern Tamás Buday Oszkár Frey | Rumänien Gheorghe Simionov Toma Simionov | Sovjetunionen Sergej Postretjin Jurij Lobanov | |||
C-2 10000 m | Ungern Tamás Buday László Vaskúti | Rumänien Gheorghe Simionov Toma Simionov | Sovjetunionen Viktor Vorobijev Aleksandr Beleji |
Kajak
Damer
Kajak
Gren | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Roswitha Eberl (GDR) | Olga Makarova (URS) | Maria Cosma (ROU) | |||
K-2 500 m | Östtyskland Marion Rösiger Martina Fischer | Sovjetunionen Natalja Kalasjinkova Nina Doroh | Rumänien Agafia Orlov Natasia Nichitov | |||
K-4 500 m | Östtyskland Marion Rösiger Roswitha Eberl Carsta Genäuß Martina Fischer | Bulgarien Vanja Gescheva Maria Mintscheva Natascha Janakieva Iliana Nikolova | Rumänien Agafia Orlov Natasia Nichitov Maria Nicolae Buri |
Referenser
Externa länkar
- ICF medalists for Olympic and World Championships - Part 1: flatwater (now sprint): 1936-2007.
- ICF medalists for Olympic and World Championships - Part 2: rest of flatwater (now sprint) and remaining canoeing disciplines: 1936-2007.
|