2023 Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası
2023 Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası | |
---|---|
Ev sahibi şehir | Espoo, Finlandiya |
Tarih | 13-16 Temmuz |
Ev sahibi stad | Leppävaara Stadyumu |
Düzey | 23 yaş altı |
Tür | Açık |
Katılımcı ülke | 48 |
Katılımcı atlet | 1153 |
Etkinlik | 44 |
2025 Bergen → |
2023 Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası, Avrupa Atletizm Birliği tarafından düzenlenen 23 yaş altı şampiyonalarının on dördüncüsü olarak 13-16 Temmuz 2023 tarihleri arasında Finlandiya'nın Espoo kentindeki Leppävaara Stadyumu'da gerçekleştirilmiştir.[1][2]
Madalya tablosu
* Ev sahibi ülke ( Finlandiya)
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Büyük Britanya | 7 | 3 | 4 | 14 |
2 | Fransa | 6 | 4 | 5 | 15 |
3 | Hollanda | 4 | 3 | 2 | 9 |
4 | İspanya | 4 | 2 | 5 | 11 |
5 | Norveç | 4 | 2 | 3 | 9 |
6 | İtalya | 3 | 6 | 2 | 11 |
7 | Finlandiya* | 3 | 3 | 4 | 10 |
8 | Almanya | 2 | 4 | 2 | 8 |
9 | Türkiye | 2 | 3 | 1 | 6 |
10 | Ukrayna | 2 | 2 | 0 | 4 |
11 | İsviçre | 1 | 2 | 3 | 6 |
12 | Yunanistan | 1 | 1 | 2 | 4 |
13 | Litvanya | 1 | 1 | 0 | 2 |
İrlanda | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Belçika | 1 | 1 | 0 | 2 | |
16 | İsrail | 1 | 0 | 0 | 1 |
Kıbrıs Cumhuriyeti | 1 | 0 | 0 | 1 | |
18 | İsveç | 0 | 3 | 2 | 5 |
19 | Macaristan | 0 | 2 | 3 | 5 |
20 | Estonya | 0 | 1 | 1 | 2 |
21 | Portekiz | 0 | 1 | 0 | 1 |
22 | Polonya | 0 | 0 | 2 | 2 |
23 | Avusturya | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kosova | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam (24 Ülke) | 44 | 45 | 43 | 132 |
Sonuçlar
Erkekler
Pist
Kronoloji: 2019 | 2021 | 2023 | 2025 | 2027 |
---|
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre ayrıntılar | Jeremiah Azu Birleşik Krallık | 10.05 | Raphael Bouju Hollanda | 10.17 | Pablo Mateo Fransa | 10.18 |
200 metre ayrıntılar | Blessing Akwasi Afrifah İsrail | 20.67 | Raphael Bouju Hollanda | 20.68 | Timothé Mumenthaler İsviçre | 20.85 |
400 metre ayrıntılar | Håvard Bentdal Ingvaldsen Norveç | 45.13 | Lionel Spitz İsviçre | 45.27 | Attila Molnár Macaristan | 45.36 |
800 metre ayrıntılar | Yanis Meziane Fransa | 1:45.92 | Ethan Hussey Birleşik Krallık | 1:45.95 | Paul Anselmini Fransa | 1:45.99 |
1500 metre ayrıntılar | Stefan Nillessen Hollanda | 3:43.35 | Mohamed Attaoui İspanya | 3:43.63 | Samuel Pihlström İsveç | 3:43.73 |
5000 metre ayrıntılar | Charles Hicks Birleşik Krallık | 13:35.07 | Eemil Helander Finlandiya | 13:40.25 | Will Barnicoat Birleşik Krallık | 13:45.24 |
10.000 metre ayrıntılar | Rory Leonard Birleşik Krallık | 29:08.33 | Francesco Guerra İtalya | 29:11.86 | Miguel Baidal İspanya | 29:14.91 |
110 metre engelli ayrıntılar | Sasha Zhoya Fransa | 13.31 | Lorenzo Ndele Simonelli İtalya | 13.36 | Erwann Cinna Fransa | 13.47 |
400 metre engelli ayrıntılar | İsmail Nezir Türkiye | 49.19 | Berke Akçam Türkiye | 49.48 | Oskar Edlund İsveç | 49.57 |
3000 metre su engelli ayrıntılar | Alejandro Quijada İspanya | 8:28.91 | Etson Barros Portekiz | 8:32.08 | Baptiste Guyon Fransa | 8:33.64 |
20 kilometre yürüyüş ayrıntılar | Paul McGrath İspanya | 1:21:03 | Andrea Cosi İtalya | 1:23:02 | Jerry Jokinen Finlandiya | 1:24:41 NU23R |
4 x 100 metre bayrak yarışı ayrıntılar | Eric Marek Matteo Melluzzo Marco Ricci Junior Tardioli İtalya | 38.92 NU23R | Jordan Jalce Hugo Cerra Mohammed Badru Pablo Mateo Fransa | 38.92 | Igor Bogaczynski Adam Łukomski Łukasz Żok Patryk Krupa Polonya | 39.06 |
4 x 400 metre bayrak yarışı ayrıntılar | Luca Sito Riccardo Meli Francesco Domenico Rossi Lorenzo Benati İtalya | 3:02.49 EU23L | İlyas Çanakçı Kubilay Ençü Berke Akçam İsmail Nezir Türkiye | 3:03.04 NU23R | Ethan Brown Brodie Young Samuel Reardon Edward Faulds Birleşik Krallık | 3:03.12 |
Saha
Kronoloji: 2019 | 2021 | 2023 | 2025 | 2027 |
---|
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama ayrıntılar | Ali Eren Ünlü Türkiye | 2.22 | Oleh Doroshchuk Ukrayna Roman Petruk Ukrayna | 2.19 | Gümüş madalya paylaşıldı | |
Sırıkla atlama ayrıntılar | Juho Alasaari Finlandiya | 5.71 =NU23R | Robin Emig Fransa | 5.66 | Pål Haugen Lillefosse Norveç | 5.66 |
Uzun atlama ayrıntılar | Henrik Flåtnes Norveç | 7.96 | Simon Batz Almanya | 7.72 | Mátyás Németh Macaristan | 7.71 |
Üç adım atlama ayrıntılar | Simon Gore Fransa | 16.40 | Gabriel Wallmark İsveç | 16.24 | Batuhan Çakır Türkiye | 16.16 |
Gülle atma ayrıntılar | Tizian Lauria Almanya | 19.80 | Eric Maihöfer Almanya | 19.44 | Muhamet Ramadani Kosova | 19.20 |
Disk atma ayrıntılar | Mykolas Alekna Litvanya | 68.34 | Marius Karges Almanya | 62.56 | Yasiel Sotero İspanya | 61.69 |
Çekiç atma ayrıntılar | Artur Felfner Ukrayna | 83.04 NU23L | Topias Laine Finlandiya | 79.77 | Michele Fina İtalya | 77.23 |
Cirit atma ayrıntılar | Mykhaylo Kokhan Ukrayna | 77.21 | Merlin Hummel Almanya | 75.61 | Sören Klose Almanya | 73.70 |
Kombine
Kronoloji: 2019 | 2021 | 2023 | 2025 | 2027 |
---|
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Dekatlon ayrıntılar | Markus Rooth Norveç | 8608 , | Sander Skotheim Norveç | 8561 | Sven Roosen Hollanda | 8128 |
Kadınlar
Pist
Kronoloji: 2019 | 2021 | 2023 | 2025 | 2027 |
---|
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre ayrıntılar | N'Ketia Seedo Hollanda | 11.22 | Boglárka Takács Macaristan | 11.30 | Melissa Gutschmidt İsviçre | 11.33 |
200 metre ayrıntılar | Delphine Nkansa Belçika | 23.31 | Boglárka Takács Macaristan | 23.33 | Polyniki Emmanouilidou Yunanistan | 23.41 |
400 metre ayrıntılar | Yemi Mary John Birleşik Krallık | 51.04 | Henriette Jæger Norveç | 51.06 | Keely Hodgkinson Birleşik Krallık | 51.76 |
800 metre ayrıntılar | Daniela García İspanya | 2:02.96 | Veera Mattila Finlandiya | 2:03.14 | Georgia-Maria Despollari Yunanistan | 2:04.14 |
1500 metre ayrıntılar | Sophie O'Sullivan İrlanda | 4:07.18 | Sarah Healy İrlanda | 4:07.36 | Shannon Flockhart Birleşik Krallık | 4:08.37 |
5000 metre ayrıntılar | Megan Keith Birleşik Krallık | 15:34.33 | Maria Forero İspanya | 15:43.22 | Amina Maatoug Hollanda | 15:50.83 |
10.000 metre ayrıntılar | Alice Goodall Birleşik Krallık | 33:16.45 | Sara Nestola İtalya | 33:17.51 | Aurora Bado İtalya | 34:12.75 |
100 metre engelli ayrıntılar | Ditaji Kambundji İsviçre | 12.68 | Elena Carraro İtalya | 12.97 | Anna Tóth Macaristan | 12.97 |
400 metre engelli ayrıntılar | Andrea Rooth Norveç | 55.78 EU23L | Louise Maraval Fransa | 55.83 | Lena Preßler Avusturya | 55.94 |
3000 metre su engelli ayrıntılar | Olivia Gürth Almanya | 9:26.98 | Greta Karinauskaitė Litvanya | 9:30.96 | Marta Serrano İspanya | 9:41.47 |
20 kilometre yürüyüş ayrıntılar | Pauline Stey Fransa | 1:31:17 NU23R | Alexandrina Mihai İtalya | 1:32:32 | Camille Moutard Fransa | 1:35:40 |
4 x 100 metre bayrak yarışı ayrıntılar | Cassie-Ann Pemberton Amy Hunt Alyson Bell Aleeya Sibbons Birleşik Krallık | 43.04 CR | Hillary Godé Marie-Ange Rimlinger Gémima Joseph Paméra Losange Fransa | 43.39 SB | Nathacha Kouni Iris Caligiuri Léonie Pointet Melissa Gutschmidt İsviçre | 43.59 NU23R |
4 x 400 metre bayrak yarışı ayrıntılar | Lea Thery-Demarque Cassandra Delaunay-Belleville Pauline Toriel Louise Maraval Fransa | 3:30.60 EU23L | Michelle Gröbli Lena Wernli Giulia Senn Catia Gubelmann İsviçre | 3:30.62 NU23R | Rocio Arroyo Berta Segura Blanca Hervás Carmen Avilés İspanya | 3:31.11 NU23R |
Saha
Kronoloji: 2019 | 2021 | 2023 | 2025 | 2027 |
---|
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama ayrıntılar | Elena Kulichenko Kıbrıs Cumhuriyeti | 1.91 | Panagiota Dosi Yunanistan | 1.89 | Wiktoria Miąso Polonya | 1.87 |
Sırıkla atlama ayrıntılar | Marie-Julie Bonnin Fransa | 4.50 =EU23L | Elien Vekemans Belçika | 4.45 | Kitty Friele Faye Norveç | 4.40 |
Uzun atlama ayrıntılar | Larissa Iapichino İtalya | 6.93 =EL | Maja Åskag İsveç | 6.73 | Tessy Ebosele İspanya | 6.63 |
Üç adım atlama ayrıntılar | María Vicente İspanya | 14.21 =EU23L | Maja Åskag İsveç | 13.76 | Jessica Kähärä Finlandiya | 13.59 |
Gülle atma ayrıntılar | Alida van Daalen Hollanda | 18.32 EU23L | Serena Vincent Birleşik Krallık | 16.93 | Emilia Kangas Finlandiya | 16.75 |
Disk atma ayrıntılar | Alida van Daalen Hollanda | 56.77 | Özlem Becerek Türkiye | 55.38 | Lotta Flatum Norveç | 54.45 |
Çekiç atma ayrıntılar | Silja Kosonen Finlandiya | 73.71 | Charlotte Payne Birleşik Krallık | 69.22 | Aileen Kuhn Almanya | 68.30 |
Cirit atma ayrıntılar | Elina Tzengko Yunanistan | 60.73 | Gedly Tugi Estonya | 57.62 | Anni-Linnea Alanen Finlandiya | 56.67 |
Kombine
Kronoloji: 2019 | 2021 | 2023 | 2025 | 2027 |
---|
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Heptatlon ayrıntılar | Saga Vanninen Finlandiya | 6317 | Sofie Dokter Hollanda | 6256 | Pippi Lotta Enok Estonya | 6002 |
Katılımcı ülkeler
Bu organizasyonda 40 ülkeden 1153 sporcunun mücadele etmiştir:[3]
- Andorra (2)
- Ermenistan (2)
- Avusturya (26)
- Belçika (26)
- Bulgaristan (6)
- Hırvatistan (8)
- Kıbrıs Cumhuriyeti (3)
- Çekya (37)
- Danimarka (16)
- Estonya (11)
- Finlandiya (74)
- Fransa (85)
- Almanya (78)
- Birleşik Krallık (49)
- Yunanistan (40)
- Macaristan (36)
- İzlanda (3)
- İrlanda (32)
- İsrail (14)
- İtalya (83)
- Kosova (1)
- Letonya (16)
- Litvanya (8)
- Lüksemburg (1)
- Malta (3)
- Moldova (2)
- Hollanda (37)
- Norveç (51)
- Polonya (66)
- Portekiz (25)
- Romanya (20)
- San Marino (1)
- Sırbistan (12)
- Slovakya (13)
- Slovenya (18)
- İspanya (76)
- İsveç (45)
- İsviçre (49)
- Türkiye (41)
- Ukrayna (37)
Kaynakça
- ^ 2023 European Athletics U23 Championships athletic website 15 Temmuz 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. European Athletics Association
- ^ 2023 European Athletics U23 Championships Homepage 9 Temmuz 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. European Athletics Association
- ^ "Sport Entries by Nation". 10 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi.
Dış bağlantılar
- Espoo 2023 Resmi internet sitesi 15 Temmuz 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.