1. Aktualne na: 22 kwietnia 2019. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
Puchar Narodów Afryki
srebro RPA 2013
brąz Gabon 2017
Multimedia w Wikimedia Commons

Abdou Razack Traoré (ur. 28 grudnia 1988 w Abidżanie) – pochodzący z Burkina Faso piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Posiada także paszport Wybrzeża Kości Słoniowej.

Kariera

Wczesne lata

Do Rosenborga trafił jako wolny zawodnik, pół roku po odejściu z Raja Casablanca. W Rosenborgu zaliczył występy w Pucharze UEFA i Lidze Mistrzów. W listopadzie 2007 roku magazyn World Soccer umieścił go na liście 50 najbardziej ekscytujących nastolatków na świecie[1].

Lechia Gdańsk

20 sierpnia 2010 roku przeszedł na zasadzie wypożyczenia z opcją transferu definitywnego do Lechii Gdańsk. W tym klubie zadebiutował 28 sierpnia w zwycięskim spotkaniu przeciwko Śląskowi Wrocław, zaliczając asystę. Od tego czasu był podstawowym zawodnikiem drużyny. Pierwszego gola dla Lechii strzelił 21 września, w wygranym 2:0 wyjazdowym meczu 1/16 finału Pucharu Polski z Górnikiem Zabrze. W październiku podpisał kontrakt z Lechią do końca 2012 roku[2]. 21 maja 2011 roku, w ciągu 2. minut strzelił dwa gole Lechowi Poznań, decydując o zwycięstwie zespołu. Pierwszy sezon Ekstraklasy zakończył z 27 występami, zdobywając 12 bramek. W kolejnych rozgrywkach, w 24 meczach strzelił 4 gole. W sezonie 2012/2013 Traoré reprezentował klub tylko przez rundę jesienną, w której zdobył dziewięć bramek. Z końcem 2012 roku postanowił nie przedłużać wygasającej umowy[3].

Gaziantepspor

15 stycznia 2013 roku podpisał 3,5-letni kontrakt z Gaziantepsporem[4].

Reprezentacja

28 marca 2011 roku zadebiutował w reprezentacji Burkiny Faso, wchodząc na boisko w 72. minucie spotkania przeciwko Namibii[5].

Na początku 2012 roku został powołany przez Paulo Duarte do kadry Burkina Faso na Puchar Narodów Afryki. Jednakże zamieszanie związane z jego miejscem urodzenia oraz dostępnością dla drużyny Ogierów sprawiło, że podczas turnieju w ewidencji FIFA figurował jako obywatel Wybrzeża Kości Słoniowej[6]. Pomimo interwencji samego zawodnika i sztabu reprezentacji, a nawet Lechii Gdańsk, Traoré w żadnym z trzech meczów swojego zespołu nie był nawet wpisany do meczowego protokołu[7]. Piłkarz otrzymał także powołanie na Puchar Narodów Afryki 2013.

Przypisy

1. Top 50 Most Exciting Teen Footballers (2007). SoccerLens.com, 2007-11-29. [dostęp 2012-02-15]. (ang.).
  2. Lechia przedłużyła umowę z Traoré. ekstraklasa.net. [dostęp 2012-12-24].
  3. Abdou Razack Traoré odchodzi z Lechii. 90minut.pl. [dostęp 2012-12-24]. (pol.).
  4. Oficjalnie: Traoré w Gaziantepsporze. transfery.info. [dostęp 2013-01-15]. (pol.).
  5. Abdou Razack Traoré zadebiutował w reprezentacji Burkiny Faso. 90minut.pl. [dostęp 2011-07-05]. (pol.).
  6. Piłkarz Lechii Gdańsk Abdou Razack Traoré nie zagrał w meczu Pucharu Narodów Afryki, bo FIFA... nie znała jego narodowości!. [w:] Gazeta Wyborcza Trójmiasto [on-line]. Sport.pl, 2012-01-24. [dostęp 2012-01-31]. (pol.).
  7. Fatalna wyprawa piłkarza Lechii Gdańsk Abdou Razacka Traoré do Afryki. [w:] Gazeta Wyborcza Trójmiasto [on-line]. Sport.pl, 2012-01-31. [dostęp 2012-01-31]. (pol.).