Strona internetowa

Gustav Malja (ur. 4 listopada 1995 w Malmö) – szwedzki kierowca wyścigowy.

Życiorys

Niemiecka Formuła Master

Malja rozpoczął karierę w jednomiejscowych samochodach wyścigowych w 2011 roku w ADAC Formuła Master, gdzie z dorobkiem 1 podium ukończył na 13 pozycji. Rok później odgrywał już znaczącą rolę w tej serii. Jeżdżąc w bolidzie Neuhauser Racing w ciągu 23 wyścigów wygrał trzy, a także aż szesnastokrotnie stawał na podium. Zdobycz 307 punktów pozwoliła mu świętować tytuł wicemistrza serii.

Formuła Renault 2.0

W 2012 roku Malja wystartował gościnnie w edycji zimowej Brytyjska Formuła Renault BARC. Startując w dwóch wyścigach w bolidzie ekipy MGR Motorsport ani jednego nie ukończył. Rok później już rozpoczął stary w Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0 oraz Północnoeuropejskim Pucharze Formuły Renault 2.0. W obu znanych seriach podpisał kontrakt z ekipą mistrzowską - Josef Kaufmann Racing. Z dorobkiem odpowiednio czterech i 98 punktów został sklasyfikowany odpowiednio na dwudziestej i piętnastej pozycji w klasyfikacji generalnej.

W sezonie 2014 Szwed kontynuował współpracę z niemiecką ekipą Josef Kaufmann Racing w Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0 oraz w Północnoeuropejskim Pucharze Formuły Renault 2.0. W edycji europejskiej w ciągu czternastu wyścigów, w których wystartował, uzbierał łącznie 49 punktów. Dało mu to dwunaste miejsce w końcowej klasyfikacji kierowców. W serii północnoeuropejskiej odniósł dwa zwycięstwa i czterokrotnie stawał na podium. Z dorobkiem 193 punktów uplasował się na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej.

Formuła 3

W 2015 roku zaliczył debiut w wyścigach europejskiej edycji Formuły 3. Wystartował gościnnie w zespole Eurointernational podczas francuskiej rundy na ulicznym torze w Pau. Pierwszego startu jednak nie ukończył, natomiast w dwóch kolejnych dojeżdżał dopiero na dwudziestej piątej lokacie.

Formuła Renault 3.5

W roku 2015 Gustav awansował do Formuły Renault 3.5, gdzie podpisał kontrakt z brytyjskim zespołem Strakka Racing. Szwed sześciokrotnie mieścił się w czołowej szóstce, a podczas startów na torze Hungaroring i Nürburgring stanął na podium, zajmując odpowiednio trzecią i drugą lokatę. W klasyfikacji generalnej zajął 9. miejsce z dorobkiem 79 punktów.

Seria GP2

W sezonie 2015 zadebiutował w serii GP2. Podczas rundy na belgijskim torze Spa-Francorchamps zastąpił we włoskim zespole Trident Racing Austriaka René Bindera. Szwed zdobył punkt za dziesiątą pozycję w pierwszym starcie. W drugim natomiast spadł na osiemnastą lokatę. Kolejną szansę otrzymał od innej ekipy z Półwyspu Apenińskiego, Rapax. W dwóch ostatnich eliminacjach sezonu zajął fotel Rumuna Roberta Vișoiu. Nie zdobył jednak żadnych punktów, najbliżej celu będąc w sprincie na torze Sakhir, gdzie był trzynasty. W klasyfikacji końcowej uplasował się na 25. pozycji.