Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2009
| |||
Stadion w Kownie podczas zawodów | |||
Data | 16–19 lipca 2009 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Kowno | ||
Miejscowość | |||
Organizator | European Athletics | ||
|
7. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się od 16 do 19 lipca 2009 roku w litewskim Kownie na stadionie imienia S. Dariusa i Girėnasa.
Tabela medalowa
Klasyfikacja medalowa | |||||
Miejsce | Państwo | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Rosja | 12 | 8 | 5 | 25 |
2 | Wielka Brytania | 7 | 6 | 5 | 18 |
3 | Niemcy | 4 | 4 | 4 | 12 |
4 | Polska | 4 | 3 | 8 | 15 |
5 | Łotwa | 3 | 0 | 0 | 3 |
6 | Hiszpania | 2 | 1 | 0 | 3 |
7 | Turcja | 2 | 0 | 0 | 2 |
8 | Białoruś | 1 | 3 | 4 | 8 |
9 | Francja | 1 | 3 | 2 | 6 |
10 | Włochy | 1 | 2 | 1 | 4 |
11 | Finlandia | 1 | 1 | 2 | 4 |
12 | Rumunia | 1 | 1 | 0 | 2 |
13 | Grecja | 1 | 0 | 2 | 3 |
14 | Litwa | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Holandia | 1 | 0 | 0 | 1 |
15 | Mołdawia | 1 | 0 | 0 | 1 |
15 | Norwegia | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | Ukraina | 0 | 6 | 4 | 10 |
19 | Czechy | 0 | 3 | 1 | 4 |
20 | Bułgaria | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Dania | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Węgry | 0 | 1 | 0 | 1 |
23 | Serbia | 0 | 0 | 2 | 2 |
24 | Belgia | 0 | 0 | 1 | 1 |
24 | Irlandia | 0 | 0 | 1 | 1 |
24 | Szwecja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Harry Aikines-Aryeetey | 10,15 | Leevan Yearwood | 10,26 | Rion Pierre | 10,28 |
Bieg na 200 m | Toby Sandeman | 20,37 | Platini-Alex Menga | 20,59 | Ihor Bodrow | 20,61 |
Bieg na 400 m | Yannick Fonsat | 45,68 | Nigel Levine | 45,78 | Jan Ciepiela | 45,81 |
Bieg na 800 m | Adam Kszczot | 1:45,81 | Marcin Lewandowski | 1:46,52 | Robin Schembera | 1:46,63 |
Bieg na 1500 m | Iwan Tuchtaczew | 3:51,19 | James Brewer | 3:51,33 | Jakub Holuša | 3:51,46 |
Bieg na 5000 m | Mohamed Elbendir | 13:55,10 | Noureddine Smaïl | 13:59,23 | David McCarthy | 14:00,78 |
Bieg na 10 000 m | Selim Bayrak | 29:47,15 | Andrea Lalli | 29:49,80 | Dmytro Łaszyn | 3:08,44 |
Bieg na 110 m przez płotki | Artur Noga | 13,47 | Gianni Frankis | 13,57 | Callum Priestley | 13,63 |
Bieg na 400 m przez płotki | Lloyd Gumbs | 49,62 | Stanisław Melnykow | 49,88 | Vincent Vanryckeghem | 49,90 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Aleksandr Pawielew | 8:40,55 | José Luis Galván | 8:41,53 | Krystian Zalewski | 8:42,06 |
Sztafeta 4 × 100 | Wielka Brytania Ryan Scott Toby Sandeman Rion Pierre Leevan Yearwood | 39,09 | Francja Emmanuel Biron Mickael Arminana Pierre-Alexis Pessonneaux Teddy Tinmar | 39,26 | Polska Kamil Kryński Artur Zaczek Olaf Paruzel Jakub Adamski | 39,52 |
Sztafeta 4 × 400 | Polska Marcin Sobiech Jakub Krzewina Michał Pietrzak Jan Ciepiela Łukasz Krawczuk (eliminacje) Sebastian Porządny (eliminacje) | 3:03,74 | Włochy Marco Vistalli Isalbet Juarez Domenico Fontana Matteo Galvan | 3:03,79 | Francja Bruno Naprix Mame-Ibra Anne Yoan Decimus Yannick Fonsat Abdesslam Merabet (eliminacje) Adrien Clemenceau (eliminacje) | 3:04,06 |
Skok wzwyż | Sylwester Bednarek | 2,28 | Ołeksandr Nartow | 2,26 | Andrij Procenko | 2,24 |
Skok o tyczce | Raphael Holzdeppe | 5,65 | Luke Cutts | 5,60 | Dimitrios Patsoukakis | 5,55 |
Skok w dal | Jānis Leitis | 7,90 | Paweł Karawajew | 7,86 | Mikko Kivinen | 7,85 |
Trójskok | Daniele Greco | 17,20 | Żiwko Petkow | 16,81 w | Alaksandr Labedzka | 16,80 |
Pchnięcie kulą | Walerij Kokojew | 20,20 | Nick Petersen | 18,94 | Mateusz Mikos | 18,89 |
Rzut dyskiem | Nikołaj Siediuk | 60,80 | Iwan Hryszyn | 59,61 | Martin Wierig | 59,12 |
Rzut młotem | Jury Szajunou | 78,16 | Anatolij Pozdniakow | 72,42 | Alexander Ziegler | 72,32 |
Rzut oszczepem | Ari Mannio | 84,57 | Petr Frydrych | 80,53 | Spiridon Lembesis | 79,37 |
Dziesięciobój | Eelco Sintnicolaas | 8112 pkt | Mateo Sossah | 7885 pkt | Mihail Dudaš | 7855 pkt |
Chód na 20 km | Miguel Ángel López | 1:22:23 | Dzianis Simanowicz | 1:22:57 | Matteo Giupponi | 1:23:00 |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Lina Grinčikaitė | 11,37 | Natalija Pohrebniak | 11,45 | Marika Popowicz | 11,50 |
Bieg na 200 m | Aleksandra Fiedoriwa | 22,97 | Ewelina Klocek | 23,07 | Marika Popowicz | 23,25 |
Bieg na 400 m | Ksienija Ustałowa | 51,74 | Ksienija Zadorina | 51,76 | Anna Siedowa | 52,58 |
Bieg na 800 m | Jelena Kofanowa | 1:58,94 | Natalija Lupu | 2:01,08 | Agnieszka Leszczyńska | 2:01,53 |
Bieg na 1500 m | Sultan Haydar | 4:14,12 | Kristina Chałajewa | 4:14,78 | Jelena Fiesienko | 4:15,86 |
Bieg na 5000 m | Natalia Popkowa | 15:54,11 | Swiatłana Kudzielicz | 16:03,85 | Emily Pidgeon | 16:04,71 |
Bieg na 10 000 m | Natalia Popkowa | 33:37,31 | Zsófia Erdélyi | 33:39,89 | Azra Eminović | 33:47,19 |
Bieg na 100 m przez płotki | Christina Vukicevic | 12,99 | Jekatierina Sztiepa | 13,28 | Alina Tałaj | 13,30 |
Bieg na 400 m przez płotki | Perri Shakes-Drayton | 55,26 | Eilidh Child | 55,32 | Daria Korablewa | 56,08 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Ancuta Bobocel | 9:47,90 | Julia Hiller | 9:57,44 | Susi Lutz | 10:01,87 |
Sztafeta 4 × 100 | Wielka Brytania Annabelle Lewis Joey Duck Lucy Sargent Elaine O'Neill | 43,89 | Polska Agnieszka Ceglarek Marika Popowicz Ewelina Ptak Weronika Wedler | 43,90 | Litwa Silvija Peseckaitė Lina Andrijauskaitė Sonata Tamošaitytė Lina Grinčikaitė | 44,09 |
Sztafeta 4 × 400 | Rosja Anna Siedowa Ksienija Zadorina Ksienija Wdowina Ksienija Ustałowa Ludmiła Moczalina (eliminacje) | 3:27,59 | Niemcy Esther Cremer Jill Richards Janin Lindenberg Sorina Nwachukwu Lena Schmidt (eliminacje) | 3:29,21 | Białoruś Maryna Liboza Kaciaryna Miszyna Hanna Taszpułatawa Alena Kiewicz Maryja Kawalowa (eliminacje) | 3:30,45 |
Skok wzwyż | Aleksandra Szamsutdinowa | 1,89 | Melanie Bauschke | 1,89 | Urszula Domel | 1,86 |
Skok o tyczcze | Lisa Ryzih | 4,50 | Minna Nikkanen | 4,45 | Vanessa Vandy | 4,35 |
Skok w dal | Melanie Bauschke | 6,83 | Anastasija Mironczyk | 6,76 w | Éloyse Lesueur | 6,72 w |
Trójskok | Paraskiewi Papachristu | 14,34 | Cristina Bujin | 14,26 | Lilija Kułyk | 13,88 |
Pchnięcie kulą | Denise Hinrichs | 19,18 | Irina Tarasowa | 17,90 | Alena Kapiec | 17,72 |
Rzut dyskiem | Eden Francis | 57,29 | Wiera Karmiszyna | 54,48 | Jade Nicholls | 54,44 |
Rzut młotem | Zalina Marghieva | 67,67 | Kateřina Šafránková | 63,01 | Sarah Holt | 62,55 |
Rzut oszczepem | Madara Palameika | 64,51 | Wira Rebryk | 61,43 | Anna Wessman | 55,91 |
Siedmiobój | Aiga Grabuste | 6396 pkt. | Olga Kurban | 6205 pkt. | Nadieżda Siergiejewa | 6118 pkt. |
Chód na 20 km | Jelena Szumkina | 1:33:05 | Zuzana Schindlerová | 1:33:42 | Tatjana Szemiakina | 1:34:13 |
Zobacz też
Rekordy podczas zawodów
Podczas VII Młodzieżowych Mistrzostw Europy ustanowiono 3 krajowe rekordy w kategorii seniorów:
Zawodnik | Reprezentacja | Konkurencja | Rezultat |
---|---|---|---|
Alexandros Stavrides | Cypr | bieg na 110 m przez płotki | 13,81 |
Madara Palameika | Łotwa | rzut oszczepem | 64,51 |
Aiga Grabuste | Łotwa | siedmiobój | 6396 pkt |
Ustanowiono również 4 rekordy lekkoatletycznych młodzieżowych mistrzostw Europy:
Zawodnik | Reprezentacja | Konkurencja | Rezultat |
---|---|---|---|
Ari Mannio | Finlandia | rzut oszczepem | 84,57 |
Jelena Kofanowa | Rosja | bieg na 800 m | 1:58,94 |
Madara Palameika | Łotwa | rzut oszczepem | 64,51 |
Aiga Grabuste | Łotwa | siedmiobój | 6396 pkt |
Bibliografia
- EJ Kaunas LTU 16 - 19 July / 7th European Athletics U23 Championships [online], tilastopaja.org [dostęp 2011-03-18] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-11] (ang.).