Mistrzostwa Świata U-17 w Piłce Nożnej 2009
Szczegóły turnieju | |
Gospodarz | Nigeria |
---|---|
Termin | 24 października – 15 listopada |
Liczba drużyn | 24 (z 6 konfederacji) |
Stadiony | 8 (w 8 miastach) |
Mistrz | Szwajcaria (1. tytuł) |
Statystyki turnieju | |
Mecze | 52 |
Strzelone gole | 150 (2,88 na mecz) |
Frekwencja | 797 505 (15 337 na mecz) |
Król strzelców | |
Najlepszy zawodnik | Sani Emmanuel |
Mistrzostwa Świata do lat 17 w Piłce Nożnej 2009 – trzynasty turniej Mistrzostw Świata U-17 2009 odbył się w Nigerii.
Kwalifikacja zawodnika
Wszyscy zawodnicy muszą być urodzeni po 1 stycznia 1992 roku.
Stadiony
Miasto | Stadion | Pojemność |
---|---|---|
Abudża | Abuja Stadium | 60 000 |
Lagos | Teslim Balogun Stadium | 24 325 |
Enugu | Nnamdi Azikiwe Stadium | 22 000 |
Ijebu-Ode | Gateway Stadium | 20 000 |
Kano | Sani Abacha Stadium | 18 000 |
Calabar | U. J. Esuene Stadium | 16 000 |
Kaduna | Ahmadou Bello Stadium | 16 500 |
Bauchi | Abubarkar Tafawa Balewa Stadium | 15 000 |
Kwalifikacje
Do mistrzostw świata U-17 będą kwalifikować się 23 drużyny. Nigeria jako gospodarz turnieju bierze udział w rozgrywkach bez kwalifikacji
Konfederacja | Kwalifikacje | Zakwalifikowane drużyny |
---|---|---|
AFC (Azja) | Młodzieżowe Mistrzostwa Azji U-16 w Piłce Nożnej 2008 | ZEA Iran Japonia Korea Południowa |
CAF (Afryka) | Mistrzostwa Afryki U-17 w Piłce Nożnej 2009 | Gambia Algieria Malawi Burkina Faso |
CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby) | Młodzieżowe Mistrzostwa Ameryki Północnej U-17 w Piłce Nożnej 2009 | Meksyk USA Honduras Kostaryka |
CONMEBOL (Ameryka Południowa) | Młodzieżowe Mistrzostwa Ameryki Południowej U-17 w Piłce Nożnej 2009 | Brazylia Argentyna Urugwaj Kolumbia |
OFC (Oceania) | Młodzieżowe Mistrzostwa Oceanii U-17 w Piłce Nożnej 2009 | Nowa Zelandia |
UEFA (Europa) | Mistrzostwa Europy U-17 w Piłce Nożnej 2009 | Niemcy Włochy Holandia Szwajcaria Hiszpania Turcja |
Gospodarz turnieju | Nigeria |
Faza grupowa
- Legenda
Bezpośredni awans do fazy pucharowej. | |
Awans do fazy pucharowej, jako jedna z czterech najlepszych drużyn zajmujących trzecie miejsce w grupie. | |
Odpadnięcie z turnieju. |
Grupa A
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nigeria | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 4 | +2 |
Argentyna | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 |
Niemcy | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 6 | +1 |
Honduras | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | -4 |
24 października 2009 16:00 | Honduras | 0:1 0:0 Raport | Argentyna | Abuja Stadium, Abudża Widzów: 19 560 Sędzia: Massimo Busacca |
24 października 2009 19:30 | Nigeria | 3:3 0:2 Raport | Niemcy | Abuja Stadium, Abudża Widzów: 21 300 Sędzia: Ravshan Ermatov |
27 października 2009 16:00 | Argentyna | 2:1 0:1 Raport | Niemcy | Abuja Stadium, Abudża Widzów: 14400 Sędzia: Koman Coulibaly |
27 października 2009 19:00 | Nigeria Abdul Ajagun 55' | 1:0 0:0 Raport | Honduras | Abuja Stadium, Abudża Widzów: 42900 Sędzia: Stéphane Lannoy |
30 października 2009 16:00 | Niemcy | 3:1 0:0 Raport | Honduras | Abuja Stadium, Abudża Widzów: 3090 Sędzia: Carlos Amarilla |
30 października 2009 16:00 | Argentyna Esteban Orfano 2' | 1:2 1:1 Raport | Nigeria Omoh Ojabu 5' Sani Emmanuel 72' (k) | Abubarkar Tafawa Balewa Stadium, Bauchi Widzów: 11467 Sędzia: Jair Marrufo |
Grupa B
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Szwajcaria | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 3 | +4 |
Meksyk | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 |
Brazylia | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 |
Japonia | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 5 | 9 | -4 |
24 października 2009 16:00 | Meksyk | 0:2 0:2 Raport | Szwajcaria | Teslim Balogun Stadium, Lagos Widzów: 9 870 Sędzia: Michael Hester |
24 października 2009 19:00 | Brazylia | 3:2 1:1 Raport | Japonia | Teslim Balogun Stadium, Lagos Widzów: 15 254 Sędzia: Howard Webb |
27 października 2009 16:00 | Szwajcaria | 4:3 1:2 Raport | Japonia | Teslim Balogun Stadium, Lagos Widzów: 9920 Sędzia: Carlos Batres |
27 października 2009 19:00 | Brazylia | 0:1 0:0 Raport | Meksyk | Teslim Balogun Stadium, Lagos Widzów: 21115 Sędzia: Tom Henning Øvrebø |
30 października 2009 19:00 | Japonia | 0:2 0:0 Raport | Meksyk | Teslim Balogun Stadium, Lagos Widzów: 17105 Sędzia: Stephane Lannoy |
30 października 2009 19:00 | Szwajcaria | 1:0 1:0 Raport | Brazylia | Abuja Stadium, Abudża Widzów: 4250 Sędzia: Eddy Maillet |
Grupa C
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Iran | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 |
Kolumbia | 5 | 3 | 1 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 |
Holandia | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 |
Gambia | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 |
25 października 2009 16:00 | Iran | 2:0 1:0 Raport | Gambia | U. J. Esuene Stadium, Calabar Widzów: 9200 Sędzia: Pablo Pozo |
25 października 2009 19:00 | Kolumbia Fabian Castillo 56' Deiner Cordoba 72' | 2:1 0:0 Raport | Holandia | U. J. Esuene Stadium, Calabar Widzów: 10100 Sędzia: Jerome Damon |
28 października 2009 16:00 | Holandia | 2:1 1:1 Raport | Gambia Ebrima Bojang 26' (k) | U. J. Esuene Stadium, Calabar Widzów: 6800 Sędzia: Ravshan Ermatov |
28 października 2009 19:00 | Iran | 0:0 0:0 Raport | Kolumbia | U. J. Esuene Stadium, Calabar Widzów: 8600 Sędzia: Michael Hester |
31 października 2009 16:00 | Gambia Lamin Sarjo Samateh 19' Ebrima Bojang 42' | 2:2 2:0 Raport | Kolumbia | U. J. Esuene Stadium, Calabar Widzów: 6100 Sędzia: Howard Webb |
31 października 2009 16:00 | Holandia | 0:1 0:1 Raport | Iran Milad Gharibi 25' | Nnamdi Azikiwe Stadium, Enugu Widzów: 7461 Sędzia: Carlos Batres |
Grupa D
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turcja | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 |
Burkina Faso | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 2 | +3 |
Nowa Zelandia | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 |
Kostaryka | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 9 | -7 |
25 października 2009 16:00 | Turcja Muhammet Demir 3' | 1:0 1:0 Raport | Burkina Faso | Nnamdi Azikiwe Stadium, Enugu Widzów: 12350 Sędzia: Carlos Amarilla |
25 października 2009 19:00 | Kostaryka | 1:1 1:1 Raport | Nowa Zelandia Michael Built 19' | Nnamdi Azikiwe Stadium, Enugu Widzów: 16850 Sędzia: Eddy Maillet |
28 października 2009 16:00 | Nowa Zelandia Gordon Murie 57' | 1:1 0:1 Raport | Burkina Faso | Nnamdi Azikiwe Stadium, Enugu Widzów: 10195 Sędzia: Howard Webb |
28 października 2009 19:00 | Turcja Omer Ali Sahiner 3' Muhammet Demir 33' Engin Bekdemir 42' Gokay Iravul 70' | 4:1 3:1 Raport | Kostaryka | Nnamdi Azikiwe Stadium, Enugu Widzów: 5632 Sędzia: Jerome Damon |
31 października 2009 19:00 | Burkina Faso | 4:1 2:0 Raport | Kostaryka Juan Golobio 85' | Nnamdi Azikiwe Stadium, Enugu Widzów: 11483 Sędzia: Ravshan Ermatov |
31 października 2009 19:00 | Nowa Zelandia Jack Hobson-Mcveigh 90+1' | 1:1 0:1 Raport | Turcja Engin Bekdemir 17' | Nnamdi Azikiwe Stadium, Enugu Widzów: 7000 Sędzia: Martin Vazquez |
Grupa E
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hiszpania | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 |
Stany Zjednoczone | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 |
Zjednoczone Emiraty Arabskie | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 3 | +1 |
Malawi | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 | -7 |
26 października 2009 16:00 | Zjednoczone Emiraty Arabskie Marwan Al Saffar 63' Mohammad Sebil 81' | 2:0 0:0 Raport | Malawi | Sani Abacha Stadium, Kano Widzów: 19500 Sędzia: Martin Vazquez |
26 października 2009 19:00 | Hiszpania | 2:1 2:1 Raport | Stany Zjednoczone Jack Mc Inerney 4' | Sani Abacha Stadium, Kano Widzów: 19500 Sędzia: Viktor Kassai |
29 października 2009 16:00 | Stany Zjednoczone Alex Shinsky 54' | 1:0 0:0 Raport | Malawi | Sani Abacha Stadium, Kano Widzów: 9000 Sędzia: Massimo Busacca |
29 października 2009 19:00 | Zjednoczone Emiraty Arabskie Mohammad Sebil 68' | 1:3 0:2 Raport | Hiszpania | Sani Abacha Stadium, Kano Widzów: 20000 Sędzia: Wolfgang Stark |
1 listopada 2009 16:00 | Malawi Bruno Milanzi 82' | 1:4 0:1 Raport | Hiszpania | Sani Abacha Stadium, Kano Widzów: 10000 Sędzia: Pablo Pozo |
1 listopada 2009 16:00 | Stany Zjednoczone Jack Mc Inerney 35' | 1:0 1:0 Raport | Zjednoczone Emiraty Arabskie | Gateway Stadium, Ijebu-Ode Widzów: 13780 Sędzia: Koman Coulibaly |
Grupa F
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Włochy | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 |
Korea Południowa | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 |
Urugwaj | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 |
Algieria | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | -6 |
26 października 2009 16:00 | Urugwaj Sebastian Gallegos 60' (k) | 1:3 0:1 Raport | Korea Południowa | Ahmadou Bello Stadium, Kaduna Widzów: 18418 Sędzia: Wolfgang Stark |
26 października 2009 19:00 | Algieria | 0:1 0:0 Raport | Włochy Federico Carraro 78' | Ahmadou Bello Stadium, Kaduna Widzów: 18418 Sędzia: Jair Marrufo |
29 października 2009 16:00 | Włochy Michele Camporese 56' Pietro Iemmello 61' | 2:1 0:1 Raport | Korea Południowa Kim Jin-su 30' (k) | Ahmadou Bello Stadium, Kaduna Widzów: 11400 Sędzia: Pablo Pozo |
29 października 2009 19:00 | Urugwaj | 2:0 0:0 Raport | Algieria | Ahmadou Bello Stadium, Kaduna Widzów: 13879 Sędzia: Viktor Kassai |
1 listopada 2009 19:00 | Korea Południowa | 2:0 2:0 Raport | Algieria | Ahmadou Bello Stadium, Kaduna Widzów: 14755 Sędzia: Michael Hester |
1 listopada 2009 19:00 | Włochy | 0:0 0:0 Raport | Urugwaj | Sani Abacha Stadium, Kano Widzów: 20000 Sędzia: Tom Henning Øvrebø |
Drużyny z trzecich miejsc
Ranking drużyn, które zajęły trzecie miejsce w grupie. Cztery najlepsze awansowały do fazy pucharowej.
Gr. | Drużyna | Pkt | M | Z | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Faza pucharowa
1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 listopada 2009 – Ijebu-Ode | ||||||||||||||
Argentyna | 2 | |||||||||||||
8 listopada 2009 – Bauchi | ||||||||||||||
Kolumbia | 3 | |||||||||||||
Kolumbia (dogr.) | 1(5) | |||||||||||||
4 listopada 2009 – Enugu | ||||||||||||||
Turcja | 1(3) | |||||||||||||
Turcja | 2 | |||||||||||||
12 listopada 2009 – Lagos | ||||||||||||||
ZEA | 0 | |||||||||||||
Kolumbia | 0 | |||||||||||||
4 listopada 2009 – Lagos | ||||||||||||||
Szwajcaria | 4 | |||||||||||||
Szwajcaria (dogr.) | 4 | |||||||||||||
8 listopada 2009 – Ijebu-Ode | ||||||||||||||
Niemcy | 3 | |||||||||||||
Szwajcaria | 2 | |||||||||||||
4 listopada 2009 – Kaduna | ||||||||||||||
Włochy | 1 | |||||||||||||
Włochy | 2 | |||||||||||||
15 listopada 2009 – Abudża | ||||||||||||||
Stany Zjednoczone | 1 | |||||||||||||
Szwajcaria | 1 | |||||||||||||
5 listopada 2009 – Kano | ||||||||||||||
Nigeria | 0 | |||||||||||||
Hiszpania | 4 | |||||||||||||
9 listopada 2009 – Kaduna | ||||||||||||||
Burkina Faso | 1 | |||||||||||||
Hiszpania (dogr.) | 3(4) | |||||||||||||
5 listopada 2009 – Calabar | ||||||||||||||
Urugwaj | 3(2) | |||||||||||||
Iran (dogr.) | 1 | |||||||||||||
12 listopada 2009 – Lagos | ||||||||||||||
Urugwaj | 2 | |||||||||||||
Hiszpania | 1 | |||||||||||||
5 listopada 2009 – Bauchi | ||||||||||||||
Nigeria | 3 | Mecz o 3. miejsce | ||||||||||||
Meksyk | 1(3) | |||||||||||||
9 listopada 2009 – Calabar | 15 listopada 2009 – Abudża | |||||||||||||
Korea Płd. (dogr.) | 1(5) | |||||||||||||
Korea Południowa | 1 | Kolumbia | 0 | |||||||||||
5 listopada 2009 – Abudża | ||||||||||||||
Nigeria | 3 | Hiszpania | 1 | |||||||||||
Nigeria | 5 | |||||||||||||
Nowa Zelandia | 0 | |||||||||||||
1/8 finału
4 listopada 2009 16:00 | Argentyna | 2:3 1:0 Raport | Kolumbia | Gateway Stadium, Ijebu-Ode Widzów: 12460 Sędzia: Wolfgang Stark |
4 listopada 2009 16:00 | Włochy | 2:1 1:0 Raport | Stany Zjednoczone Nick Palodichuk 51' | Ahmadou Bello Stadium, Kaduna Widzów: 11301 Sędzia: Carlos Amarilla |
4 listopada 2009 19:00 | Turcja Furkan Şeker 2' Ufuk Özbek 90+2' | 2:0 1:0 Raport | Zjednoczone Emiraty Arabskie | Nnamdi Azikiwe Stadium, Enugu Widzów: 16782 Sędzia: Eddy Maillet |
4 listopada 2009 19:00 | Szwajcaria | 4:3 (dogr.) 1:1 Raport | Niemcy | Teslim Balogun Stadium, Lagos Widzów: 15515 Sędzia: Martin Wazquez |
5 listopada 2009 16:00 | Hiszpania | 4:1 1:1 Raport | Burkina Faso Abdoulaye Ibrango 26' | Sani Abacha Stadium, Kano Widzów: 14000 Sędzia: Michael Hester |
5 listopada 2009 16:00 | Meksyk | 1:1 (dogr.) k. 3:5 1:0 Raport | Korea Południowa | Abubarkar Tafawa Balewa Stadium, Bauchi Widzów: 11589 Sędzia: Jerome Damon |
Rzuty karne | ||||
Carlos Campos Miguel Basulto Óscar García Erik Vera | Lee Kang Ahn Jin-beom Kim Jin-su Lee Jong-ho Lee Min-soo |
5 listopada 2009 19:00 | Iran Afshin Esmaeilzadeh 119' | 1:2 (dogr.) 0:0 Raport | Urugwaj Sebastian Gallegos 104' 117' | U. J. Esuene Stadium, Calabar Widzów: 3600 Sędzia: Stephane Lannoy |
5 listopada 2009 19:00 | Nigeria Edafe Egbedi 14' 28' Stanley Okoro 24' Sani Emmanuel 75' 79' | 5:0 3:0 Raport | Nowa Zelandia | Abuja Stadium, Abudża Widzów: 35200 Sędzia: Massimo Busacca |
1/4 finału
8 listopada 2009 16:00 | Kolumbia Jorge Luís Ramos 90' | 1:1 (dogr.) k. 5:3 0:1 Raport | Turcja Muhammet Demir 20' | Abubarkar Tafawa Balewa Stadium, Bauchi Widzów: 11532 Sędzia: Koman Coulibaly |
Rzuty karne | ||||
Santiago Arias Jeison Murillo Jorge Luís Ramos Daniel Cataño Gustavo Cuellar | Orhan Gulle Furkan Seker Gokay Iravul Okan Alkan |
8 listopada 2009 19:00 | Szwajcaria | 2:1 1:1 Raport | Włochy Federico Carraro 32' | Gateway Stadium, Ijebu-Ode Widzów: 13482 Sędzia: Viktor Kassai |
9 listopada 2009 16:00 | Hiszpania | 3:3 (dogr.) k. 4:2 1:1 Raport | Urugwaj | Ahmadou Bello Stadium, Kaduna Widzów: 10281 Sędzia: Carlos Batres |
Rzuty karne | ||||
Sergi Gomez Borja Jon Aurtenetxe Pablo Sarabia Isco | Sebastian Gallegos Gonzalo Barreto Jose Laureiro Gabriel Mezquida |
9 listopada 2009 19:00 | Korea Południowa | 1:3 1:1 Raport | Nigeria | U. J. Esuene Stadium, Calabar Widzów: 9100 Sędzia: Howard Webb |
1/2 finału
12 listopada 2009 16:00 | Kolumbia | 0:4 0:2 Raport | Szwajcaria | Teslim Balogun Stadium, Lagos Widzów: 18011 Sędzia: Michael Hester |
12 listopada 2009 19:00 | Hiszpania | 1:3 0:1 Raport | Nigeria Stanley Okoro 30' Sani Emmanuel 61' 71' | Teslim Balogun Stadium, Lagos Widzów: 24000 Sędzia: Ravshan Ermatov |
Mecz o 3 miejsce
15 listopada 2009 16:00 | Kolumbia | 0:1 0:0 Raport | Hiszpania | Abuja Stadium, Abudża Widzów: 40000 Sędzia: Koman Coulibaly |
Finał
15 listopada 2009 19:00 | Szwajcaria | 1:0 0:0 Raport | Nigeria | Abuja Stadium, Abudża Sędzia: Martin Vazquez |
Szwajcaria
1. TYTUŁ MISTRZA ŚWIATA U-17
Najlepsi strzelcy
5 goli
- Haris Seferović
- Sebastian Gallegos
- Borja
- Sani Emmanuel
4 gole
3 gole
- Lennart Thy
- Mario Gotze
- Sergio Araujo
- Sergi Roberto
- Adria Carmona
- Isco
- Edafe Egbedi
- Stanley Okoro
- Muhammet Demir
- Ricardo Rodriguez
2 gole
- Takumi Miyayoshi
- Alvaro Morata
- Mohammad Sebil
- Ebrima Bojang
- Gustavo Cuellar
- Jack Mc Inerney
- Pietro Iemmello
- Lee Jong-ho
- Son Heung-min
- Bruno Martignoni
- Abdoulaye Ibrango
- Abdul Ajagun
- Engin Bekdemir
- Adrian Luna
1 gol
- Guilherme
- Neymar
- Shkodran Mustafi
- Kevin Volland
- Florian Trinks
- Yunus Malli
- Kenyu Sugimoto
- Yoshiaki Takagi
- Shuto Kojima
- Kenneth Omeruo
- Omoh Ojabu
- Ramon Azeez
- Terry Envoh
- Pajtim Kasami
- Granit Xhaka
- Andre Goncalves
- Oliver Buff
- Payam Sadeghian
- Kaveh Rezaei
- Milad Gharibi
- Afshin Esmaeilzadeh
- Omer Ali Sahiner
- Gokay Iravul
- Furkan Şeker
- Ufuk Özbek
- Fabian Castillo
- Deiner Cordoba
- Jeison Murillo
- Jean Blanco
- Hector Quinones
- Jorge Luís Ramos
- Oguzhan Ozyakup
- Luc Castaignos
- Tom Boere
- Joel Campbell
- Jonathan Moya
- Juan Golobio
- Michael Built
- Gordon Murie
- Jack Hobson-Mcveigh
- Nam Seung-woo
- Kim Jin-su
- Kim Dong-jin
- Gabriel Mezquida
- Marwan Al Saffar
- Alex Shinsky
- Nick Palodichuk
- Pablo Sarabia
- Javier Espinosa
- Federico Carraro
- Michele Camporese
- Giacomo Beretta
- Esteban Espindola
- Esteban Orfano
- Leandro Gonzalez Pirez
- Miguel Basulto
- Carlos Campos
- Carlos Parra
- Guillermo Madrigal
- Lamin Sarjo Samateh
- Victor Nikiema
- Zidane Zoungrana
- Louckmane Ouedraogo
- Bertrand Traore
- Antony Lozano
- Bruno Milanzi
Gole samobójcze
- Jun Kamita (dla Brazylii)
- José Antonio Rodríguez (dla Szwajcarii)
Linki zewnętrzne
- FIFA U-17 World Cup Nigeria 2009. fifa.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-03)].
- p
- d
- e
|