Mistrzostwa Europy U-17 w Piłce Nożnej 2016
UEFA Under-17 Championship 2016 | |||
| |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | Azerbejdżan | ||
---|---|---|---|
Termin | 5 - 21 maja 2016 | ||
Liczba drużyn | 16 (z 1 konfederacji) | ||
Stadiony | 4 (w 1 miastach) | ||
Mistrz | Portugalia (6. tytuł) | ||
Statystyki turnieju | |||
Mecze | 31 | ||
Strzelone gole | 73 (2,35 na mecz) | ||
Król strzelców | José Gomes | ||
Najlepszy zawodnik | José Gomes[1] |
Mistrzostwa Europy U-17 w Piłce Nożnej 2016 – turniej o mistrzostwo Europy piłkarzy do lat 17. 20 marca 2012 obradujący w Stambule Komitet Wykonawczy UEFA ogłosił wybór gospodarzy edycji turnieju w latach 2014, 2015 oraz 2016. Gospodarzem mistrzostw w 2016 roku został wybrany Azerbejdżan[2].
W tej edycji postanowiono utrzymać przywrócony w poprzednim roku 16-zespołowy format rozgrywek. W turnieju wystąpili jedynie zawodnicy urodzeni po 1 stycznia 1999 roku. Obrońcą mistrzowskiego tytułu z poprzedniego roku była reprezentacja Francji, jednak została wyeliminowana w fazie grupowej. Nowym mistrzem została reprezentacja Portgualii, która w finałowym starciu pokonała po serii rzutów karnych reprezentację Hiszpanii.
Uczestnicy
- Osobne artykuły: Mistrzostwa Europy U-17 w Piłce Nożnej 2016 (eliminacje) i Mistrzostwa Europy U-17 w Piłce Nożnej 2016 (runda elitarna).
Azerbejdżan jako gospodarz miał zagwarantowany udział w turnieju. Pozostałe drużyny zostaną wyłonione w trakcie eliminacji.
Uwaga: W rubryce najlepszy wynik uwzględniono jedynie lata rozgrywania mistrzostw w nowej formule czyli do lat 17.
Drużyna | Sposób kwalifikacji | Najlepszy wynik |
---|---|---|
Azerbejdżan U-17 | Gospodarz | Debiutant |
Dania U-17 | Runda elitarna grupa 1 zwycięzca | Półfinał (2011) |
Ukraina U-17 | Runda elitarna grupa 2 zwycięzca | Faza grupowa (2002, 2004, 2007, 2013) |
Włochy U-17 | Runda elitarna grupa 3 zwycięzca | Finał (2013) |
Niemcy U-17 | Runda elitarna grupa 4 zwycięzca | Mistrzostwo (2009) |
Portugalia U-17 | Runda elitarna grupa 5 zwycięzca | Mistrzostwo (2003) |
Francja U-17 | Runda elitarna grupa 6 zwycięzca | Mistrzostwo (2004, 2015) |
Serbia U-17 | Runda elitarna grupa 7 zwycięzca | Ćwierćfinał (2002) |
Belgia U-17 | Runda elitarna grupa 8 zwycięzca | Półfinał (2007, 2015) |
Bośnia i Hercegowina U-17 | Klasyfikacja drużyn z drugich miejsc | Debiutant |
Szkocja U-17 | Klasyfikacja drużyn z drugich miejsc | Półfinał (2014) |
Anglia U-17 | Klasyfikacja drużyn z drugich miejsc | Mistrzostwo (2010, 2014) |
Holandia U-17 | Klasyfikacja drużyn z drugich miejsc | Mistrzostwo (2011, 2012) |
Szwecja U-17 | Klasyfikacja drużyn z drugich miejsc | Półfinał (2013) |
Austria U-17 | Klasyfikacja drużyn z drugich miejsc | 3. miejsce (2003) |
Hiszpania U-17 | Klasyfikacja drużyn z drugich miejsc | Mistrzostwo (2007, 2008) |
Losowanie
Losowanie grup turnieju finałowego odbyło się w 8 kwietnia 2016 roku. 16 drużyn zostało rozlosowanych do 4 grup. Przed losowaniem 15 drużyn zostało podzielone na dwa koszyki, na podstawie wyników uzyskanych w rundzie elitarnej eliminacji do turnieju. Jedyny wyjątek dotyczył reprezentacji Azerbejdżanu, która jako gospodarz została przydzielona na 1. miejscu do grupy A. Do każdej z grup turnieju finałowego trafiały po dwie drużyny z koszyka A i z koszyka B
Koszyk A | Koszyk B |
---|---|
|
Stadiony
Wszystkie mecze rozegrane zostały na stadionach położony w stolicy Azerbejdżanu - Baku.
- Stadion Olimpijski w Baku (pojemność: 68 000)
- Azərsun Arena (pojemność: 4 735)
- Bakcell Arena (pojemność: 10 500)
- Dalğa Arena (pojemność: 6 700)
Faza grupowa
Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy w fazie grupowej uzyskały awans do ćwierćfinału.
W przypadku gdy dwie lub więcej drużyn zakończyły zmagania z taką samą liczbą punktów stosuje się następujące zasady dotyczące ustalenia ostatecznej kolejności:
- Liczba punktów zdobytych przez drużyny w bezpośrednich meczach rozegranych między nimi;
- Bilans bramek drużyn z uwzględnieniem meczów, które rozegrały one między sobą;
- Liczba strzelonych bramek przez drużyny – również w meczach, które rozegrały między sobą;
- Jeżeli po rozpatrzeniu punktów 1-3 dwie drużyny ciągle zajmują ex-aequo jedno miejsce, punkty 1) do 3) rozpatruje się ponownie dla tych dwóch drużyn, aby ostatecznie ustalić ich pozycje w grupie. Jeśli ta procedura nie wyłoni zwycięzcy, stosuje się po kolei punkty od 5 do 9;
- Bilans bramek obu drużyn, z uwzględnieniem wszystkich meczów w grupie;
- Liczba strzelonych bramek przez obie drużyny we wszystkich meczach w grupie;
- Jeżeli dwie drużyny uzyskały tę samą liczbę punktów, tę samą liczbę bramek i w ostatnim meczu grupowym między tymi drużynami padł remis, kolejność tych drużyn rozstrzygają rzuty karne, pod warunkiem, że żadne inne drużyny nie uzyskały tej samej liczby punktów we wszystkich meczach grupowych. Jeżeli więcej niż dwie drużyny uzyska tę samą liczbę punktów, stosuje się wyżej wymienione kryteria;
- zachowanie drużyn pod względem fair play (w finałach mistrzostw) 1 punkt za każdą żółtą kartkę, 3 punkty za czerwoną kartką (w przypadku otrzymania czerwonej kartki w konsekwencji dwóch napomnień drużynie przyznawane są wyłącznie 3 punkty za czerwoną kartkę). Wyżej sklasyfikowana zostaje drużyna, która zdobędzie mniej punktów;
- losowanie.
Godziny rozpoczęcia meczów podano według strefy czasowej UTC+02:00.
Grupa A
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Portugalia U-17 | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 0 | +7 |
Belgia U-17 | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 1 | +2 |
Azerbejdżan U-17 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 6 | −4 |
Szkocja U-17 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 | −5 |
5 maja 2016 17:00 CET | Belgia U-17 | 2–0 Raport | Szkocja U-17 | Bakcell Arena, Baku Sędzia: Peter Kralović |
5 maja 2016 18:00 CET | Azerbejdżan U-17 | 0–5 Raport | Portugalia U-17 | Stadion Olimpijski w Baku, Baku Sędzia: Bartosz Frankowski |
8 maja 2016 13:30 CET | Portugalia U-17 | 2–0 Raport | Szkocja U-17 | Dalğa Arena, Baku Sędzia: Gunnar Jarl Jónsson |
8 maja 2016 17:00 CET | Azerbejdżan U-17 Mahmudov 77' | 1–1 Raport | Belgia U-17 | Bakcell Arena, Baku Sędzia: Petr Ardeleanu |
11 maja 2016 14:00 CET | Szkocja U-17 | 0–1 Raport | Azerbejdżan U-17 Nabiyev 79' | Bakcell Arena, Baku Sędzia: Svein-Erik Edvartsen |
11 maja 2016 14:00 CET | Portugalia U-17 | 0–0 Raport | Belgia U-17 | Dalğa Arena, Baku Sędzia: Ville Nevalainen |
Grupa B
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Niemcy U-17 | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 3 | +6 |
Austria U-17 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 |
Bośnia i Hercegowina U-17 | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 |
Ukraina U-17 | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 6 | −3 |
5 maja 2016 12:00 CET | Austria U-17 | 2–0 Raport | Bośnia i Hercegowina U-17 | Bakcell Arena, Baku Sędzia: Petr Ardeleanu |
5 maja 2016 15:00 CET | Ukraina U-17 | 2–2 Raport | Niemcy U-17 Otto 37' Schreck 74' | Stadion Olimpijski w Baku, Baku Sędzia: Gunnar Jarl Jónsson |
8 maja 2016 12:00 CET | Ukraina U-17 | 0–2 Raport | Austria U-17 | Bakcell Arena, Baku Sędzia: Svein-Erik Edvartsen |
8 maja 2016 17:00 CET | Niemcy U-17 Akkaynak 17' (k.) Otto 66', 72' | 3–1 Raport | Bośnia i Hercegowina U-17 Baack 2' (sam.) | Dalğa Arena, Baku Sędzia: Peter Kralović |
11 maja 2016 17:15 CET | Bośnia i Hercegowina U-17 B. Hadžić 38', 40+1' | 2–1 Raport | Ukraina U-17 | Bakcell Arena, Baku Sędzia: Fran Jović |
11 maja 2016 17:15 CET | Niemcy U-17 | 4–0 Raport | Austria U-17 | Dalğa Arena, Baku Sędzia: Mitja Žganec |
Grupa C
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Szwecja U-17 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 |
Anglia U-17 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 |
Dania U-17 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | −1 |
Francja U-17 | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | −3 |
6 maja 2016 17:00 CET | Francja U-17 | 0–0 Raport | Dania U-17 | Dalğa Arena, Baku Sędzia: Ville Nevalainen |
6 maja 2016 17:00 CET | Anglia U-17 | 1–2 Raport | Szwecja U-17 Asoro 4', 59' | Azərsun Arena, Baku Sędzia: Svein-Erik Edvartsen |
9 maja 2016 12:00 CET | Dania U-17 Buch Jensen 80+3' | 1–0 Raport | Szwecja U-17 | Stadion Olimpijski w Baku, Baku Sędzia: Mitja Žganec |
9 maja 2016 18:00 CET | Francja U-17 | 0–2 Raport | Anglia U-17 | Azərsun Arena, Baku Sędzia: Fran Jović |
12 maja 2016 17:00 CET | Szwecja U-17 Bergqvist 45' | 1–0 Raport | Francja U-17 | Azərsun Arena, Baku Sędzia: Bartosz Frankowski |
12 maja 2016 17:00 CET | Dania U-17 | 1–3 Raport | Anglia U-17 | Stadion Olimpijski w Baku, Baku Sędzia: Peter Kralović |
Grupa D
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hiszpania U-17 | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 |
Holandia U-17 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 |
Włochy U-17 | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 6 | −2 |
Serbia U-17 | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | −3 |
6 maja 2016 12:00 CET | Włochy U-17 | 2–1 Raport | Serbia U-17 Maksimović 77' | Azərsun Arena, Baku Sędzia: Mitja Žganec |
6 maja 2016 13:30 CET | Holandia U-17 | 0–2 Raport | Hiszpania U-17 | Dalğa Arena, Baku Sędzia: Fran Jović |
9 maja 2016 14:00 CET | Włochy U-17 | 0–1 Raport | Holandia U-17 Nunnely 78' | Azərsun Arena, Baku Sędzia: Bartosz Frankowski |
9 maja 2016 15:00 CET | Serbia U-17 | 1–1 Raport | Hiszpania U-17 | Stadion Olimpijski w Baku, Baku Sędzia: Ville Nevalainen |
12 maja 2016 12:00 CET | Hiszpania U-17 | 4–2 Raport | Włochy U-17 | Azərsun Arena, Baku Sędzia: Petr Ardeleanu |
12 maja 2016 12:00 CET | Serbia U-17 | 0–2 Raport | Holandia U-17 | Stadion Olimpijski w Baku, Baku Sędzia: Gunnar Jarl Jónsson |
Faza pucharowa
Podczas fazy pucharowej w przypadku remisu podczas regulaminowych 80 minut czasu gry o awansie do kolejnej rundy decydowały rzuty karne (dogrywka nie była rozgrywana na tym turnieju).
Ćwierćfinały
14 maja 2016 13:00 CET | Portugalia U-17 | 5–0 Raport | Austria U-17 | Dalğa Arena, Baku Sędzia: Fran Jović |
14 maja 2016 18:00 CET | Niemcy U-17 | 1–0 Raport | Belgia U-17 | Dalğa Arena, Baku Sędzia: Gunnar Jarl Jónsson |
15 maja 2016 14:00 CET | Hiszpania U-17 García 11' | 1–0 Raport | Anglia U-17 | Bakcell Arena, Baku Sędzia: Svein-Erik Edvartsen |
15 maja 2016 18:00 CET | Szwecja U-17 | 0–1 Raport | Holandia U-17 | Bakcell Arena, Baku Sędzia: Ville Nevalainen |
Półfinały
18 maja 2016 13:00 CET | Portugalia U-17 | 2–0 Raport | Holandia U-17 | Dalğa Arena, Baku Sędzia: Peter Kralović |
18 maja 2016 18:00 CET | Niemcy U-17 | 1–2 Raport | Hiszpania U-17 | Dalğa Arena, Baku Sędzia: Bartosz Frankowski |
Finał
21 maja 2016 18:00 CET | Portugalia U-17 | 1–1 k. 5–4 Raport | Hiszpania U-17 | Bakcell Arena, Baku Sędzia: Petr Ardeleanu |
Rzuty karne | ||||
Gomes Filipe Leite Dalot Fernandes | Ruiz Busquets Brandariz Díaz Morlanes |
Zobacz też
Przypisy
Linki zewnętrzne
- uefa.com
- p
- d
- e
|