Irak Alaa Abdul-Zahra
Kuwejt Bader Al-Mutwa (3 bramki)[1]

Najlepszy zawodnik

Kuwejt Fahad Al Enezi

Puchar Zatoki Perskiej 2010 – 20. edycja rozgrywek o Puchar Zatoki Perskiej. Turniej rozegrany został w dniach 22 listopada – 5 grudnia 2010 roku. Gospodarzem turnieju po raz pierwszy w historii był Jemen, który również po raz pierwszy organizował imprezę sportową tej rangi. Spotkania rozgrywane były w dwóch miastach, na stadionie 22 Maja w Adenie oraz na stadionie al-Wehda w Zindżibarze[2][3].

Faza grupowa

Do udziału w turnieju przystąpiło 8 ekip, które 22 sierpnia w Adenie rozlosowano do dwóch grup po 4 zespoły. Do półfinałów awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup[4].

Jemen
Alaa"qel Żółta kartka w 70. minucieDruga żółta kartka w 74. minucieCzerwona kartka w 74. minucie 70', 74'

Półfinały

Półfinały rozegrano 2 grudnia o godz. 16.00 i 20.00 czasu miejscowego na stadionie 22 Maja w Adenie[5][19]. W pierwszym półfinale na prowadzenie już w pierwszej minucie wyszedł Kuwejt. Pięć minut później wyrównali jednak Irakijczycy, a kolejnych osiem minut później wyszli na prowadzenie. Wynik 2:1 dla Iraku utrzymał się do końca pierwszej połowy. Gol Fahada Al Eneziego z 58 minuty dał wyrównanie Kuwejtczykom, które utrzymało się do końca spotkania, a także przez całą dogrywkę. W konkursie rzutów karnych lepsza okazała się reprezentacja Kuwejtu, wygrywając 5:4[20]:

Pudło Munir

W drugim półfinale zmierzyły się ze sobą ekipy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Arabii Saudyjskiej. Po mało emocjonującej pierwszej połowie do bardziej zdecydowanych ataków przystąpili Saudyjczycy. W 55 minucie po jednej z akcji Ahmad Abbas pokonał z małej odległości bramkarza z Emiratów i dał Arabii Saudyjskiej prowadzenie. Piłkarze z Arabii Saudyjskiej do końca spotkania przeważali, ale wynik nie uległ już zmianie i po skromnym zwycięstwie mogli cieszyć się z awansu do finału[22]:

20:00 UTC+3
 Zjednoczone Emiraty Arabskie 0 – 1
(0 – 0)
Abbas Gol 55'

Finał

Finał turnieju odbył się 5 grudnia o godz. 18.00 czasu miejscowego na wypełnionym po brzegi 30-tysięczną publicznością stadionie 22 Maja w Adenie[19]. Spotkaniu towarzyszyły, ze względu na niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Zagrały w nim ekipy Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej, które spotkały się ze sobą jeszcze w fazie grupowej turnieju. Wynik był wtedy bezbramkowy, choć bliżsi zwycięstwa byli gracze z Arabii Saudyjskiej, którzy w 90 minucie nie wykorzystali rzutu karnego[5][6]. W finale od początku przewagę mieli jednak Kuwejtczycy. W pierwszej połowie po ich strzałach piłka dwukrotnie uderzała w słupek, a raz w poprzeczkę. Żadna z drużyn nie zdołała jednak strzelić bramki w regulaminowych 90 minutach i doszło po raz drugi na tym turnieju do dogrywki. W 94 minucie Waleed Ali Jumah po akcji swojego zespołu, strzałem z krótkiego rogu wyprowadził Kuwejt na prowadzenie. Próby Saudyjczyków doprowadzenia do remisu nie były skuteczne, w dodatku w 112 minucie po otrzymaniu drugiej żółtej kartki z boiska musiał zejść Mohanad Aseri. Kuwejt dowiózł więc wynik do końca spotkania i po raz dziesiąty w historii (a pierwszy od 1998 roku) zdobył trofeum, umacniając się na pozycji lidera klasyfikacji zwycięstw w Pucharze Zatoki Perskiej[24][25][26][27].

5 grudnia 2010
18:00 UTC+3
 Kuwejt
Ali Jumah Gol 94'
1 – 0 d.
(0 – 0, 0 – 0)
Aseri Żółta kartka w 91. minucieDruga żółta kartka w 112. minucieCzerwona kartka w 112. minucie 91', 112'
Widzów: 30 000

Za najlepszego zawodnika turnieju uznano Fahada Al Eneziego z Kuwejtu. Najlepszym bramkarzem również został Kuwejtczyk, Nawaf Al Khaldi[27]. Tytułem króla strzelców podzielili się Alaa Abdul-Zahra z Iraku i Bader Al-Mutwa z Kuwejtu, którzy zdobyli w turnieju po trzy bramki[1].

Przypisy

2. Rami Hulayyel: Bahrain set for key Oman clash. www.gulf-daily-news.com, 23 listopada 2010. [dostęp 2010-11-26]. (ang.).
  3. Adel Mozip: Yemenis around the World await The Gulf Cup 20. www.examiner.com, 11 listopada 2010. [dostęp 2010-11-26]. (ang.).
  4. A. Fattah Haidarah: Aden celebrates 20th Gulf Cup’s draw. www.yobserver.com, 23 sierpnia 2010. [dostęp 2010-11-26]. (ang.).
  6. a b c Puchar Zatoki, [w:] baza Soccerway (liga-rozgrywki) [dostęp 2010-11-28] .
  7. Raport. [dostęp 2010-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-28)].
  8. Raport. [dostęp 2010-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-25)].
  9. Raport. [dostęp 2010-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-11)].
  10. Raport. [dostęp 2010-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-11)].
  11. Raport. [dostęp 2010-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-11)].
  12. Raport. [dostęp 2010-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-11)].
  13. Raport. [dostęp 2010-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-25)].
  14. Raport. [dostęp 2010-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-25)].
  15. Raport. [dostęp 2010-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-11)].
  16. Raport. [dostęp 2010-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-11)].
  17. Raport. [dostęp 2010-11-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-11)].
  18. Raport. [dostęp 2010-11-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-11)].
  19. a b Puchar Zatoki, [w:] baza Soccerway (liga–sezon) [dostęp 2010-12-02] .
  20. Kuwait, Saudi to clash in Gulf Cup final. www.the-afc.com, 3 grudnia 2010. [dostęp 2010-12-05]. (ang.).
  21. Raport. [dostęp 2010-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-11)].
  22. Amith Passela: Saudi Arabia end UAE's brave Gulf Cup run. www.thenational.ae, 3 grudnia 2010. [dostęp 2010-12-05]. (ang.).
  23. Raport. [dostęp 2010-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-11)].
  24. Kuwait Lift Gulf Cup After Beating Saudi Arabia 1-0 In Final. www.goal.com, 6 grudnia 2010. [dostęp 2010-12-06]. (ang.).
  25. Kuwait beats Saudi Arabia 1-0 to win Gulf Cup. www.usatoday.com, 6 grudnia 2010. [dostęp 2010-12-05]. (ang.).
  26. Kuwait win 10th Gulf Cup in style. www.gulf-daily-news.com, 6 grudnia 2010. [dostęp 2010-12-06]. (ang.).
  27. a b Kuwait won the 20th Gulf Cup Championship. www.emiratweet.com, 5 grudnia 2010. [dostęp 2010-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-31)]. (ang.).